خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ارتباط میکروبیوم های روده با ریسک سندرم کووید طولانی مدت

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از زی نیوز، خستگی، ضعف عضلانی و بی خوابی، شایع‌ترین علائم سندرم کووید طولانی مدت هستند.

به گفته محققان دانشگاه هنگ کنگ، تعیین الگوی میکروبیوم ممکن است به شناسایی کسانی که با بیشترین احتمال ابتلاء به این سندرم روبرو هستند کمک کند.

یافته‌های محققان نشان داد که ۸۱ گونه باکتریایی با سندرم کووید طولانی مدت همراه بود.

به عنوان مثال، بعد از گذشت ۶ ماه از ابتلاء به کووید ۱۹، علائم تنفسی پایدار به شدت با چندین میکروب از جمله استرپتوکوک آنژینوزوس، استرپتوکوکوس وستیبولاریس، استرپتوکوک گوردونی و کلستریدیوم دیسپوریکوم مرتبط بود.

و چندین گونه باکتری شناخته شده برای تقویت سیستم ایمنی، از جمله Bifidobacterium pseudocatenulatum، F. prausnitzii، R. inulinivorans و Roseburia hominis، در افراد مبتلا به کووید طولانی در مدت ۶ ماه کاهش یافتند.

پروفسور «سیو انگ»، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «ترکیب تغییر یافته میکروبیوم روده به شدت با علائم پایدار در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تا ۶ ماه پس از پاکسازی کروناویروس مرتبط است.»

سیو افزود: «با توجه به میلیون‌ها نفری که در طول پاندمی آلوده شده‌اند، یافته‌های ما انگیزه‌ای قوی برای در نظر گرفتن تعدیل میکروبیوم ها برای تسهیل بهبودی به موقع و کاهش بار سندرم پس از کووید ۱۹ حاد است.»

در بین ۱۰۶ بیمار بررسی شده، شایع‌ترین علائم سندرم کووید طولانی مدت بعد از ۶ ماه عبارت بودند از خستگی (۳۱ درصد)، ضعف حافظه (۲۸ درصد)، ریزش مو (۲۲ درصد)، اضطراب (۲۱ درصد)، و اختلالات خواب (۲۱ درصد).

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا