خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

امیکرون مکانیزم ماشه کرونا را فعال کرد/ بحران ششم در استان سمنان

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شب گذشته آخرین رنگ بندی کرونایی از سوی ستاد مقابله با کرونا و اپلیکیشن ماسک، استان سمنان را در مرز بحران نشان داد. حجم بسیار بالای شیوع و سرعت تکثیر آن باعث شده تا ستاد مقابله با کرونا که به صورت هفتگی گزارش شیوع ویروس را می‌داد حالا هر ۲۴ ساعت یک بار آمار خود را به روز کند.

وضعیت در استان سمنان بحرانی است و سرعت شیوع ویروس و گونه جدید امیکرون آن آنقدر بالا است که همه را شگفت زده کرده است. از بیمارستان‌ها خبر می‌رسد مراجعان نسبت به ماه گذشته در چنین روزهایی چند ده برابر شده‌اند و بخش‌های ویژه کرونایی در بیمارستان‌ها هم مملو از بیمار است.

آمارها گواه هستند

فقط کافی است نگاهی به آمارها و شرایط استان سمنان و همچنین رنگ بندی این استان و مقایسه آمار به مثلاً ماه گذشته بیندازیم تا شرایط را کاملاً درک کنیم. طبق اعلام ستاد مقابله با کرونای استان سمنان طی فقط ۲۴ ساعت آن هم بازه زمانی چهارشنبه سیزدهم بهمن ماه ۸۵۶ مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان به ثبت رسیده است در صورتی که ۲۰ روز قبل تعداد کل مبتلایان در روز در کل استان سمنان به ۱۳ نفر رسیده بود و در یک هفته تعداد کل مبتلایان به ۶۰ نفر هم نمی‌رسید.

در بازه زمانی ۲۴ ساعته مذکور همچنین ۸۲۴ به قرنطینه خانگی رفتند چرا که یا حال مساعد و علائم کمتری داشتند و نیاز به ماندن آنها در بیمارستان نبود. گفتنی است در این بازه زمانی همچنین ۳۲ به تعداد بستری‌های بیمارستان‌ها افزوده شده است. تفاوتی که امیکرون و دلتا دارد اما در همین میزان بستری‌ها است خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد که درصد بستری‌ها نسبت به مراجعان با علائم کرونا بسیار از پیک چهارم و پنجم کمتر است.

هم اکنون طبق اعلام علوم پزشکی سمنان و شاهرود ۱۳۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند که نسبت به ۸۵۶ بیمار مبتلای جدید آمار نسبتاً کمتری است اما آنطور که کارشناسان می‌گویند این موضوع اصلاً به معنای سهل انگاری یا عادی انگاری امیکرون نیست بلکه این ویروس می‌تواند کشندگی داشته باشد هر چند در ۲۴ ساعت چهارشنبه سیزدهم بهمن ماه خوشبختانه حتی یک مورد مرگ هم در استان سمنان ثبت نشده است.

امیکرون مکانیزم ماشه کرونا را فعال کرد/ بحران ششم استان سمنان

وضعیت سمنانی رو به بحرانی شدن می‌گذارد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه شهرستان‌های گرمسار و دامغان در مجموعه شهرستان‌های تابعه دانشگاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، گفت: شرایط در این دو شهرستان بحرانی است و مدارس به صورت غیرحضوری دایر هستند.

کامران قدس با بیان اینکه سمنان نیز در وضعیت نارنجی و یا هشدار جدی شیوع ویروس کرونا قرار دارد، بیان کرد: مهدی شهر، سرخه و آرادان سه شهرستان وضعیت زرد در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان هستند که البته افزایش میزان ابتلاء می‌تواند متأسفانه شرایط را در این شهرستان‌ها هم تغییر دهد.

وی با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت منتهی به چهارشنبه سیزدهم بهمن ماه فقط ۵۵۵ نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان با علائم کرونا به مراکز درمانی برای تشخیص ابتلاء مراجعه کردند که نشان از افزایش تعداد مراجعان و مبتلایان می‌دهد، افزود: دوری از تجمعات و واکسیناسیون به خصوص دز سوم مهمترین توصیه ما به مردم است.

واکسیناسیون جدی گرفته شود

سرپرست علوم پزشکی سمنان همچنین با بیان اینکه واکسیناسیون به عنوان یکی از راهکارهای مؤثر در مقابله با کرونا و کاهش آثار مخرب آن در بدن توصیه جدی ما است، گفت: با تلاش همکاران ما واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال علیه ویروس کرونا آغاز شده تا به سمت ارتقای ایمنی جامعه پیش برویم.

قدس با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کنار واکسیناسیون به خصوص دز سوم، ضرورت و الزام است، تاکید کرد: واکسن مانع ابتلاء به کرونا نیست بلکه با افزایش مقاومت بدن شدت بیماری را کاهش می‌دهد در نتیجه همچنان مقابله و پیشگیری از ابتلاء مهمترین توصیه ما است که با دوری از تجمعات، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی میسر می‌شود.

وی با بیان اینکه هنوز عده‌ای هستند که حتی یک دز واکسن هم دریافت نکرده‌اند، گفت: انتظار می‌رود والدین در زمینه واکسیناسیون خودشان و سپس فرزندانشان اهتمام بیشتری داشته باشند تا شاهد ارتقای ایمنی جامعه در برابر امیکرون باشیم.

افزایش آسانسوری مراجعان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با بیان اینکه افزایش مراجعان با علائم کرونا به مراکز درمانی شرق استان سمنان بسیار افزایش یافته و به صورت آسانسوری و روز به روز زیادتر می‌شود، گفت: علی رغم افزایش مراجعان، شاهد افزایش چشم گیر میزان بستری به خصوص در بخش‌های آی سی یو نیستیم و این دقیقاً همان چیزی است که سویه امیکرون انتظارش را داریم.

حسین شیبانی با بیان اینکه امیکرون گسترش زیادی دارد و ظرف ده روز تمام استان سمنان را می‌گیرد و در نتیجه پزشکان، کادر درمانی، پرستاران، سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و… را نیز درگیر می‌کند و ظرف چند روز آینده تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها افزایش خواهد یافت، بیان داشت: وضعیت بسیار جدی است و مردم باید به واکسیناسیون تاکید داشته باشند.

وی با بیان اینکه دز سوم واکسن کرونا بسیار در موضوع مقابله کمک می‌کند، افزود: حتماً باید مردم از وسایل حفاظت فردی مانند ماسک آن هم به صورت دو لایه استفاده کنند و اگر مکانی هستند که مجبور به حضور چند نفر است، به صورت جدی فاصله گذاری، تهویه هوا و ماسک را لحاظ کنند تا شاهد گسترش بیش از پیش سویه امیکرون نباشیم.

امیکرون مکانیزم ماشه کرونا را فعال کرد/ بحران ششم استان سمنان

نشانه‌های سویه جدید جدی بگیرید

یک پزشک در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه امیکرون دارای نشانه‌هایی که است که اگر زود و جدی به آن توجه شود می‌تواند به راحتی آن را درمان کرد، گفت: خستگی مفرط و علائم شبیه به سرماخوردگی مانند التهاب گلو و حسی شبیه به اینکه چیزی در انتهای گلوی افراد گیر کرده و پایین نمی‌رود مانند یک دانه عدس و در نتیجه سرفه خشک از جمله مهمترین علائم کرونای سویه امیکرون هستند.

فریبا حیدری با بیان اینکه سردرد در سویه امیکرون بسیار خفیف است، افزود: گرفتگی صدا و عرق کردن بدن را از دیگر علائم کرونای سویه امیکرون می‌دانند که در صورت بروز آن باید حتماً به مراکز درمانی در نظر گرفته شده برای کرونا مراجعه کرد. از سوی دیگر نباید به درمان‌های خانگی اکتفا داشت و حتماً می‌بایست به مراکز درمانی مراجعه کرد در بسیاری موارد دیده شده که دیر مراجعه کردن به بیمارستان‌ها سبب شده تا فرد حتی جان خود را از دست بدهد.

وی افزود: با آمارهایی که مسئولان علوم پزشکی می‌دهند و با شرایطی که ما این روزها شاهدش هستیم می‌توان به جرئت گفت ۹۵ درصد از مردمی که احساس سرماخوردگی دارند در واقع کرونای امیکرون گرفته‌اند و در نتیجه فوراً باید خود را بین پنج تا هشت روز قرنطینه کنند تا دیگر افراد خانواده درگیر نشوند زیرا سرعت شیوع آن بسیار بالا است و برای سالمندان خطر فراوانی دارد.

مسئولان باید زودتر اعلام می‌کردند

دیگر پزشک عمومی اما در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه هنوز سویه دلتا هم در استان سمنان وجود دارد و لذا باید مراقب بود اما نگرانی بیشتر در خصوص سویه امیکرون است، گفت: یکی از عوامل انتشار وحشتناک سویه امیکرون در جامعه به صورتی که روزانه نزدیک به ۹۰۰ مورد ابتلای جدید در استان سمنان ثبت می‌شود و این تازه فقط افرادی است که با مراجعه به مراکز درمانی تست مثبت داده‌اند وگرنه آمار ابتلاء و افرادی که مراجعه نمی‌کنند یا در روستاها هستند حداقل دو برابر این میزان است، سهل گیری و کاهش پروتکل‌ها است.

محمد رضا اسماعیلی با بیان اینکه عامل دیگر خود مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود و همچنین ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت است، بیان داشت: یک ماه است که اخبار تعطیلی ورزشگاه‌های فوتبال در انگلستان، سویه جدید امیکرون در ایتالیا، آمریکا، کانادا و دیگر کشورها در تمام بخش‌های خبری ما منعکس می‌شود اما یک نفر اعلام نکرد که این سویه جدید تا چند هفته دیگر وارد کشورمان خواهد شد در نتیجه یا پروازها را لغو کنید یا کنترل بیشتری بگذارید یا حتی جامعه را آماده کنید مردم را به ماسک تجهیز کنید چادرهایی که در ابتدای کرونا در خیابان‌ها برپا و به مردم ماسک می‌دادند، دوباره برپا شوند هشدار به مردم داده شود و متأسفانه هیچ کاری صورت نگرفت.

وی افزود: در پاندمی ها و شیوع‌های جمعی اصل زمان مهمترین چیز است یعنی زمان برای ما تعیین کننده مرگ و زندگی مردم است زمانی که می‌تواند صرف ایمن سازی جامعه از طریق واکسیناسیون، آموزش و هشدار و… شود را به راحتی از دست دادیم و بدتر از همه اینکه یک ماه از امیکرون گذشته سه هفته از نخستین مورد آن گذشته همه مردم در بین دوستان و آشنایان خود افراد و حتی کودکانی را می‌بینند که به دلیل ویروس عجیب شبیه سرماخوردگی بستری می‌شوند اما مسئولان استان سمنان می‌گویند حتی یک مورد هم امیکرون ثبت نشده است!

امیکرون مکانیزم ماشه کرونا را فعال کرد/ بحران ششم استان سمنان

چه باید کرد؟

این پزشک با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص همراه داشتن ماسک آن هم دو ماسک همزمان روی صورت و یک ماسک یدکی در کیف یا جیب به صورت استریل و یا درون نایلون، به همراه داشتن دستکش لاتکس و نه دستکش‌های پلاستیکی یک بار مصرف که اصلاً فایده‌ای ندارند، همراه داشتن مایع ضدعفونی کننده دست، فاصله‌گیری از مردم، دوری از تجمعات و مهمانی‌ها و… مهمترین توصیه‌های ما به مردم است.

اسماعیلی با بیان اینکه سرعت انتشار سویه جدید بسیار بالا است تا حدی که حتی عبور از کنار فرد مبتلا می‌تواند به راحتی مردم را مبتلا کند، بیان داشت: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین عوامل شیوع کرونا و سویه امیکرون در جامعه این است که مردم به محض بروز علائم در خانه استراحت نکرده و بیرون می‌آیند در نتیجه هر فرد می‌تواند ۲۰ نفر را در یک ساعت بیمار کند پس باید گفت خود ما مردم اولین و بالاترین عامل شیوع هستیم چرا که هیچ چیزی را رعایت نمی‌کنیم.

وی افزود: اینکه ما حتی با داشتن علائم سرماخوردگی حال عمومی خوبی داریم پس در نتیجه برای دیگران خطرناک نیستیم، باور بسیار غلطی است همچنین نباید این تصور را داشت که علائم سرما خوردگی با امیکرون تفاوت دارد بلکه هر دویشان آنقدر نزدیک هستند که شاید تشخیص آن برای مردم عادی دشوار باشد پس به مراکز درمانی باید مراجعه کرد.

واکسیناسیون اهمیت دارد

۹۵ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان دز اول واکسن و ۸۹ درصد دز دوم و ۳۴ درصد دز سوم واکسن علیه ویروس کرونا را دریافت کرده‌اند آماری که تقریباً با یکی دو درصد کم و زیاد در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم رقم خورده است اما نکته مهم‌تر این است که افراد بعد از گذشت سه ماه از تزریق دز دوم واکسن، می‌توانند برای دریافت نوبت سوم واکسن کرونا به مراکز تجمیعی مراجعه کنند.

از سوی دیگر باید گفت متأسفانه عده‌ای ضد واکسن گروهی از مردم ناآگاه را نسبت به واکسیناسیون دو دل می‌کنند وبا شایعاتی در جامعه التهاب درست می‌کنند همین روز گذشته بود که اعلام شد واکسن آسترازنکا باعث درد مفاصل و آرتروز می‌شود آن هم بدون هیچ منبع علمی و درستی؛ مردم نباید در این فضا به شایعات توجه داشته باشند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که بهترین واکسن در دسترس ترین آنها است و این یعنی واکسن‌های موجود در کشورهای دنیا که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته‌اند، راه نجات بخش مردم هستند و نباید چندان ذهن را درباره نوع آن مشغول کرد باید به این نکته توجه داشت که ۲۵ هزار نفر از مردم (۱۸ سال به بالا) استان سمنان حتی یک دز واکسن هم نزده‌اند و این یعنی از هر ۱۰۰ نفر پنج نفر نسبت به خود و دیگران بی توجه است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا