خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

افزایش بستری کودکان در آذربایجان غربی/امیکرون بیخ گوش همه

خبرگزاری مهر– گروه استان‌ها: هم اکنون بستری شدن دو برابری کودکان مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان و نیز ۸.۵ برابری ابتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان غربی نشان از غفلت مردم در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عادی انگاری در برابر سویه های جدید کرونا است.

هفته گذشته ۵ کودک زیر ۵ سال استان در اثر ابتلاء به کرونا فوت شدند که از این تعداد ۴ کودک زیر یک سال و یک نفر نیز سه ساله بود، این آمار به تنهایی نشان دهنده خطرناک بودن سویه جدید کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی است اما با وجود وضعیت قرمز ۵ شهرستان استان همچنان شاهد بی توجهی و عادی انگاری در خصوص کرونا هستیم.

آذربایجان غربی وضعیت باثبات و رو به نزولی را در ابتلاء، بستری و فوتی کرونایی از اواخر پاییز امسال تجربه می‌کرد ولی با ورود امیکرون، طی فقط چند روز نمودار صعودی در شیوع کرونا پیدا کرد به طوری که تعداد مبتلایان روزانه در ۲ هفته ۱۴ برابر شد و این نشان دهنده، خطر جدی این سویه جدید است.

در حالی که آذربایجان غربی وضعیت بسیار خوبی را از آغاز دی ماه تجربه کرده ولی پیش بینی می‌شود که حداقل تا عید ۱۴۰۱ روند صعودی شیوع، ابتلاء، بستری و فوتی کرونا در این استان ادامه داشته باشد.

البته که افزایش سرعت واکسیناسیون به ویژه همت برای دز سوم در راستای جلوگیری از تحقق این پیش بینی بسیار مؤثر خواهد بود ولی با توجه به شیوه ناقص رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و خودداری نکردن آنان از دورهمی ها، سفرهای درون و برون شهری و استفاده بسیار کمتر از ماسک، نباید انتظار داشت که واکسیناسیون به تنهایی بتواند جلوی شیوع سویه بسیار مسری امیکرون را بگیرد.

افزایش بستری کودکان در آذربایجان غربی/امیکرون بیخ گوش همه

بیماران بستری و فوتی با شیب ملایم آذربایجان غربی در رو به افزایش است

دبیر قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی از افزایش قابل توجه و فزاینده بستری کودکان در موج جدید خبر داد و گفت: در موج جدید بیشتر مراقب کودکان باشیم، واکسیناسیون آنها را جدی بگیریم و در صورت مبتلا شدن آنها با مشاهده علائم هشدار دهنده به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنیم.

جلیل موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دو هفته قبل میانگین بستری روزانه ۵۵ نفر بوده در حالی که هفته اخیر میانگین بستری روزانه ۱۱۷ نفر بوده که بیانگر افزایش بیش از دو برابر بستری‌ها است، گفت: بیماران سرپایی همچنان با شیب تند و تصاعدی به روند خود ادامه می‌دهند و بیماران بستری و فوتی با شیب ملایم رو به افزایش است، با این روند احتمالاً در دو الی سه هفته آینده شاهد پیک موج ششم خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه تکمیل واکسیناسیون به ویژه در گروه‌های پر خطر و سنین بالا بسیار ضروری است، خاطرنشان کرد: واکسیناسیون لازم است ولی کافی نیست و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم لازم است.

افزایش بستری کودکان در آذربایجان غربی/امیکرون بیخ گوش همه

متوسط ابتلای روزانه کرونا در آذربایجان غربی به ۷۰۰ نفر رسید

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان غربی گفت: طی بهمن ماه جاری متوسط ابتلای روزانه به حدود ۷۰۰ نفر رسیده در حالی که این رقم در دی ماه، نزدیک به ۸۰ نفر بود.

محمدامین ولی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در حال حاضر افزایش قابل توجه تعداد مبتلایان به کرونا را در آذربایجان غربی شاهد هستیم، افزود: در شبانه روز گذشته، ۱۳۰۵ تن در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا و ۱۴۸ تن از آنان در مراکز درمانی بستری شدند.

وی ادامه داد: با بستری شدن این تعداد بیمار، کل بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به ۶۰۱ نفر رسید از این تعداد بیشترین تعداد بستری‌ها با ۶۰ نفر در ارومیه، ثبت شده است.

ولی زاده با اشاره به اینکه همچنان شاهد سه رقمی بودن بستری‌ها هستیم در حالی که تا نیمه بهمن ماه جاری، بستری‌ها دورقمی بود، افزود: ۱۳۲ نفر از بستری شدگان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه هستند و ۳۴ نفر نیز فقط با استفاده از ونتیلاتور تنفس می‌کنند.

افزایش بستری کودکان در آذربایجان غربی/امیکرون بیخ گوش همه

۶ شهرستان آذربایجان غربی وضع قرمز و نارنجی کرونایی / مردم واکسن بزنند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: در این مدت ۴ بیمار در ارومیه، سردشت، پلدشت و میاندوآب جان باختند و مجموع فوتی‌های ناشی از کرونا در استان به ۷۲۹۳ نفر رسید.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اضافه کرد: ۶ شهرستان استان وضع قرمز و نارنجی کرونایی دارند که از این تعداد، وضع خوی قرمز است.

ولی زاده با بیان اینکه همچنین شهرستان‌های ارومیه، اشنویه، تکاب، بوکان و پلدشت وضعیت نارنجی کرونایی دارند، ادامه داد: روند تبدیل وضعیت شهرستان‌های کشور و آذربایجان غربی به سرعت در حال حرکت به سمت قرمز شدن بوده به طوری که طی یک روز، تعداد شهرهای قرمز کشور بیش از ۱.۵ برابر شده است.

افزایش بستری کودکان در آذربایجان غربی/امیکرون بیخ گوش همه

مردم برای عبور از پیک ششم کرونا همکاری کنند

سرپرست فرمانداری ویژه میاندوآب گفت: بدون همکاری مردم عبور از پیک ششم کرونا امکان پذیر نخواهد بود و مردم سعی کنند تجمعات غیرضروری را کاهش دهند.

علی پیام بعد از ظهر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه تعداد مراجعه کنندگان با علائم کرونا به مراکز درمانی شهرستان افزایش یافته است، اظهار داشت: مردم در این راستا از برگزاری مجالس شامل ترحیم و عروسی و همچنین تجمع‌های غیرضروری خودداری کنند.

وی اضافه کرد: همچنین بانک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و یا هر مکان عمومی که تجمع در آنها شکل می‌گیرد باید مدیریت شده و ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ماسک نیز استفاده شود.

پیام بیان کرد: همچنین اداره‌ها گزارشی از اقدامات انجام گرفته ارائه دهند و مدیران دستگاه‌ها نیز در جلسه‌های مربوط به کرونا حضور داشته باشند.

سرپرست فرمانداری میاندوآب اظهار داشت: کارکنان اداره‌ها به تزریق واکسن‌های تکمیلی اقدام کنند و همچنین با ماسک در محل کار حضور یابند.

پیام با بیان اینکه مردم به تزریق دز یادآور واکسن اقدام کنند، افزود: شهرداری هم آرامستان را مدیریت کند تا ازدحام و تجمع در آن محل بیشتر نباشد.

کارشناسان و صاحب نظران بر این باور هستند که برای مقابله با شیوع کرونا به ویژه سویه اومیکرون، رعایت بیش از ۸۵ درصدی پروتکل‌ها از جمله استفاده از ماسک ضروری است در حالی که طبق بررسی‌ها، این رقم به زحمت به ۵۵ درصد در کشور و آذربایجان غربی می‌رسد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا