خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۳۷۰ هزار نفر در نوبت دوز سوم واکسن کرونا/اوضاع اومیکرون پیچیده شد

محمد جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با توجه به پیچیده شدن اوضاع کرونایی در سویه اومیکرون شرایط سختی را در شیوع و همه‌گیری این ویروس در استان اردبیل شاهد هستیم به طوری که روزانه بیش از ۶۰ بیمار بستری شده و تعداد مراجعات نیز به شدت افزایش یافته است.

وی فوتی‌های چند روز اخیر را بر اثر اومیکرون یادآور شد و تصریح کرد: در ۲ روز اخیر ۸ نفر در استان اردبیل بر اثر سویه اومیکرون جان باختند که اکثر آنها به دلیل تزریق نکردن واکسن جانشان را از دست داده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل سویه اومیکرون را خطرناک‌تر از سویه‌های قبلی اعلام کرد و گفت: هر چند عده‌ای سعی می‌کنند این سویه را با علائم سرماخوردگی مشابهت دهند اما این کار اشتباه است چرا که اومیکرون علائم و آثار بسیار خطرناک در ریه افراد داشته و عمدتاً درگیری‌های تنفسی و ریه‌ای ایجاد می‌کند.

جعفرزاده با بیان اینکه همچنان در استان ۹۰ هزار نفر هیچ‌گونه واکسنی را دریافت نکردند، افزود: برای تزریق دز سوم واکسن تمام مراکز بهداشتی و جامع سلامت به همراه مراکز تجمیعی به حال آماده‌باش درآمدند تا به سرعت تزریق دز سوم برای گروه‌های مختلف جامعه انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: زدن ماسک و تزریق دز سوم تا ۹۰ درصد از شیوع این ویروس خطرناک و چموش جلوگیری می‌کند که اگر غفلت کنیم، قطعاً با آسیب‌های بسیار زیادی روبه‌رو خواهیم شد.

جعفرزاده اضافه کرد: به نظر می‌رسد با همه‌گیری این ویروس تا ۲ هفته آینده ما به اوج این سویه خطرناک خواهیم رسید که بهتر است هموطنان همچنان از حضور در تجمعات خودداری کرده و به هیچ وجه این ویروس را ساده و سهل نگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یکی از عوامل گسترش این ویروس خطرناک را بی‌احتیاطی اقشار مختلف در دورهمی‌های این ایام توصیف کرد و ادامه داد: اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند قطعاً اعمال محدودیت‌های بیشتر را در هفته‌های پیش رو شاهد خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا