خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

افزایش ۲ برابری فوتی ها و بستری های اومیکرون در پایتخت

به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار تخصصی آگاه‌سازی و افزایش درک خطر سویه اومیکرون در مرکز فرماندهی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد. در این وبینار که با حضور علی نصیری سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، سعید تأملی معاون فنی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و عباس استاد تقی‌زاده عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، وضعیت اپیدمی اومیکرون، تفاوت آن با دیگر سویه‌های کرونا، ابعاد اجتماعی کووید با تمرکز بر اومیکرون و اینفودمی مدیریت کووید مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نصیری در این برنامه با اشاره به وضعیت کنونی اومیکرون در کشور و تهران، ضمن تشریح اقدامات شهرداری برای مقابله با این سویه گفت: طی یک هفته گذشته، میزان بستری و فوت ناشی از سویه اومیکرون دو برابر شده است. تصوری وجود دارد مبنی بر این که امیکرون کمتر می‌کشد و خطر آن کمتر است. این حرف بر اساس بررسی نسبت فوتی‌های ناشی از اومیکرون در مقایسه با فوتی‌های ناشی از سویه دلتا بیان شده و از این نظر درست است، چون نسبت کسانی که بر اثر ابتلاء به سویه اومیکرون بستری می‌شوند به نسبت مبتلایان سویه دلتا کمتر است. ولی چون شیوع اومیکرون به مراتب بیشتر است این بستری و فوت در تعداد بالای ابتلاء جبران می‌شود. به عبارتی اگر ما نسبت به سویه دلتا وضعیت بدتری را شاهد نباشیم، وضعیت بهتری هم نخواهیم داشت.

وی افزود: از لحظه‌ای که یک اپیدمی آغاز می‌شود تا به قله یا پیک ابتلاء برسیم، زمانی طول می‌کشد. دو هفته بعد از قله ابتلاء به پیک بستری ناشی از آن اپیدمی و در نهایت دو هفته بعد از قله بستری برای رسیدن به قله مرگ و میر زمان لازم است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ما هنوز به نیمه اول پیک اومیکرون هم نرسیده‌ایم. ظرف یک یا دو هفته دیگر این احتمال وجود دارد که به قله ابتلاء برسیم، دو هفته بعد وضعیت بیماستان‌ها بحرانی خواهد شد و در نهایت این احتمال وجود دارد که اگر نتوانیم مدیریت کنیم، عید امسال به قله ناشی از ابتلاء به اومیکرون برسیم.

نصیری با اشاره به این که تصور باطل بی‌ضرر بودن اومیکرون را باید کنار گذاشت، گفت: نکته دیگر این که در مورد اومیکرون آن چیزی که حرف آخر را می‌زند، دز سوم است. تزریق این دز باعث می‌شود که بستری‌ها به طور جدی کاهش پیدا کنند و جلوی ابتلاء و مرگ را می‌گیرد و در صورت ابتلاء، علائم خفیف‌تر می‌شود.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه این وبینار خاطرنشان کرد: متأسفانه، پوشش واکسیناسیون نوبت سوم در کل کشور تا امروز کمتر از ۳۰ درصد بوده است. تهران هم از این نظر خیلی تفاوت چشمگیری با کشور ندارد. این در حالیست که سویه جدید تفاوتی بین رده‌های سنی قائل نیست و نوزدان و کودکان و جوانان هم در معرض ابتلاء قرار دارند. در نتیجه با توجه به عدم واکسیناسیون در افراد زیر ۱۲ سال که تا کنون زیر ۵ درصد صورت گرفته، خطر ابتلاء بالاست به نحوی که ۲۰ درصد بستری‌های ناشی از اومیکرون را کودکان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت انجام واکسیناسیون در کودکان گفت: دوستانی که از ترس عوارض احتمالی از انجام واکسیناسیون برای کودکان خود پرهیز می‌کنند، باید بدانند کودکان خود را به سمت ابتلاء و بستری شدن سوق می‌دهند. در نتیجه خیلی شفاف باید در جامعه اعلام شود که کودکان باید واکسینه شوند.

نصیری در ادامه با اشاره به وضعیت گسترش سویه اومیکرون در کل کشور، افزود: اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که ۲۵۰ شهر قرمز داریم. حدود ۱۱۲ و حتی بیشتر شهر نارنجی و حدود ۹۰ شهر زرد داریم که احتمالاً طی این روزها نیز عدد آنها تغییر خواهد کرد.

وی گفت: تاکنون ۵ درصد فوتی زیر ۱۸ سال داشته‌ایم که در سویه دلتا اصلاً اینگونه نبود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که پیک این سویه ۱۰ اسفند خواهد بود.

نصیری در ادامه با اشاره به این که استان البرز در سرانه تخت مشکلاتی دارد، بیان کرد: در نتیجه بار بیماری به تهران منتقل می‌شود و باید بدانیم که با چه شرایطی مواجه خواهیم شد.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در ادامه با بیان اقدامات انجام گرفته گفت: طی دو هفته اخیر به عنوان مدیریت شهری، ۴ جلسه اضطراری ستاد کرونا شهرداری تهران برگزار شده، چند اقدام را استمرار داده‌ایم و چند اقدام جدید را اضافه کرده‌ایم. ۲۲ اتوبوس زندگی داریم و هنوز همه اتوبوس‌ها فعالند و استقبال از آنها رو به افزایش است. از بین مراکز ثابت، ۷ مرکز باقی مانده و ۲۵ مرکز هم در اختیار وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌ها قرار گرفته که فعال‌اند.

او یادآور شد: مردم بدانند که اگر در خانه مریض یا فرد ناتوان دارند که امکان مراجعه به مراکز را ندارد، در تماس با ۱۳۷ می‌توانند به صورت رایگان از خدمات لازم برخوردار شوند.

فعال‌سازی تیم‌های نظارتی مترو، ارتقای دستگاه‌های تهویه در مترو، استفاده از سامانه ایران من برای نظارت هوشمند بر افراد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار و پیگیری تزریق دز سوم واکسن به اقشار آسیب‌پذیر بخشی از اقداماتی است که به گفته سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران طی گسترش اپیدمی امیکرون تاکنون در شهر تهران اجرا شده و در حال اجراست.

در ادامه این وبینار، تأملی معاون فنی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به تشریح نحوه گسترش موج اومیکرون در کشور و واقعیت‌های آن پرداخت و نسبت به گسترش این سویه در کشور هشدار داد.

خانکه نیز ابعاد اجتماعی گسترش ویروس را توضیح داد و تقی‌زاده به تشریح مدیریت کووید پرداخت.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا