خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

استان همدان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا قاسمی فرزاد شنبه در ستاد مقابله با کرونا استان همدان، عنوان کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، شهرستان‌های «همدان، بهار، ملایر، تویسرکان اسدآباد و فامنین» در وضعیت زرد و شهرستان‌های «رزن، درگزین، کبودرآهنگ و نهاوند» نیز در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه دو شهرستان در استان همدان طی هفته گذشته در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشتند، عنوان کرد: با اقدامات مؤثر انجام شده و همراهی مؤثر مردم، هیچیک از شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند که البته برای تداوم این شرایط و بهبود وضعیت تا رسیدن به رنگ بندی آبی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا به خصوص واکسیناسیون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی همچنان ضروری و مورد تاکید است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه زمینه برای انجام سفرهای نوروزی پس از ۲ سال وقفه در کشور فراهم شده و استان نیز آمادگی کامل برای پذیرش گردشگران نوروزی را براساس مصوبات ستاد ملی کرونا دارد و لازم است جمعیت هلال احمر با همکاری فرمانداری‌ها در هر شهرستان نسبت به ایجاد مکانی مناسب برای قرنطینه احتمالی مسافران مبتلا به کرونا اقدام کنند.

قاسمی فرزاد با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا در خصوص شرایط انجام سفرهای نوروزی، گفت: در این زمینه انجام نظارت و مراقبت‌های لازم بر تردد گردشگران و مسافران نوروزی شامل حصول اطمینان از تزریق حداقل ۲ نوبت واکسن کرونا و یا داشتن تست پی سی آر منفی بسیار مهم ضروری است.

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی به همراه قرارگاه پدافند زیستی و اداره میراث فرهنگی استان همدان نظارت‌های لازم در خصوص رعایت شیوه نامه بهداشتی در سطح مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری (هتل، میهمانپذیرها، مراکز بوم‌گردی و خانه مسافرها) را انجام دهد ضمن اینکه پرسنل و خدمه شاغل در این مراکز نیز باید دارای کارت واکسیناسیون مورد تأیید علوم پزشکی باشند.

پیگیری لازم برای گرفتن کیو آر کد توسط واحدهای صنفی همدان

وی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان همدان نیز باید با همکاری اتاق اصناف و قرارگاه پدافند زیستی پیگیری لازم برای گرفتن کیو.آر کد توسط واحدهای صنفی را انجام دهد، خاطرنشان کرد: در این زمینه نظارت مؤثر و جدی بر فعالیت ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری با هدف رعایت شیوه نامه بهداشتی و سلامت کارکنان بسیار مورد تاکید است.

قاسمی فرزاد همچنین خواستار بررسی میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کاروان‌های راهیان نور و همچنین فعالیت تمامی مراکز درمانی و تزریق واکسن برای خدمات رسانی بهتر به مردم در ایام تعطیلات نوروز با رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی شد و افزود: مراکز درمانی، بهداشتی و کیلینک ها در ایام نوروز آمادگی لازم برای خدمت رسانی، مواجهه با همه گیری ویروس و دیگر حوادث احتمالی را داشته باشند ضمن اینکه اورژانس و هلال احمر باید برای مقابله با هرگونه رخدادی نیز در آمادگی کامل باشند.

استاندار همدان تصریح کرد: همه مراکز تفریحی، ورزشی، فرهنگی و مذهبی در سطح استان با رعایت پروتکل بهداشتی مجاز به فعالیت هستند که البته در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی، فعالیت این مراکز و اماکن با ۵۰ درصد ظرفیت و در شهرهای با وضعیت زرد با ۷۰ درصد ظرفیت است.

این مسئول در پایان تصریح کرد: به طور قطع با آغاز تعطیلات نوروزی شاهد حضور گسترده و موج سفر گردشگران به استان همدان خواهیم بود که در صورت نظارت بر اجرای دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی و رعایت مصوبات ستاد ملی، از بروز هر گونه مشکل در انتقال ویروس پیشگیری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا