خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

روسیه غرب را به تشدید جنگ از طریق مسلح ساختن اوکراین متهم کرد

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا از “الجزیره”، سفیر روسیه گفت: غرب با حمایت نظامی از رژیم کی‌یف در حال تشدید جنگ در اوکراین است. 

نبنزیا همچنین اظهارات آمریکا مبنی بر اینکه حمله به اوکراین یک جنگ انتخابی است را رد کرد و گفت که غرب در تلاش است تا دولتی ضد روسیه در اوکراین ایجاد کند. 

به گزارش ایرنا، با آغاز جنگ در اوکراین کشورهای مختلف اروپایی محموله‌های سلاح گسترده‌ای را در اختیار اوکراین قرار داده‌اند اما بزرگ‌ترین کشور تامین کننده تسلیحات نظامی اوکراین آمریکا است. 

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز شنبه از اختصاص یک بسته امنیتی و بشردوستانه دیگر به اوکراین به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار خبر داد.

پس از حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، دولت آمریکا بیش از یک میلیارد دلار به اوکراین کمک نظامی، اقتصادی و بشردوستانه کرده است. 

همچنین کنگره آمریکا در این هفته کمک اضافی به اوکراین به ارزش ۱۳.۶ میلیارد دلار را تصویب کرد، یک بودجه ۶.۵ میلیارد دلاری برای هزینه‌های ارسال نیرو و تسلیحات به اروپای شرقی و یک بودجه ۶.۸ میلیارد دلاری دیگر برای پناهندگان اوکراینی و کمک‌های اقتصادی به این کشور اختصاص داده است. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

وی سه روز پس از آن نیز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد. درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا