خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

از ماجرای پلنگ مازندران تا بازگشایی مرز دوغارون

به گزارش گروه اخبار استانهای ایرنا، امروز خبرنگاران ایرنا در استان‌های مختلف سوژه های مختلفی را به عنوان مطالبات مردم و در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست و موضوعات فرهنگی پیگیری کردند که «کارخانه نرگس شیراز همچنان در گیرودار مقدمات پروژه خروج»، «ویدئو؛ دامداران شرق مازندران درباره پتروشیمی میانکاله چه نظری دارند؟»، «افزایش رضایتمندی مردم آذربایجان غربی از کاهش قیمت مرغ» و «آفت جوانه خوار بلوط تهدیدی برای جنگلهای زاگرس» از جمله آنان بود.

همچنین امروز گروه استان‌ها در گزارشی آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا را در استان‌های مختلف بررسی کرد که بر اساس آن کرونا بعد از فروکش موج ششم این ویروس در کشور و با وجود فراز و فرودهای متعدد، هم اکنون روند کاهشی محسوسی طی می‌کند، اما کارشناسان بهداشتی از مردم می‌خواهند که پروتکل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنند.

این روزها سیر نزولی شمار هموطنان بستری و فوت شده بر اثر کرونا، ذهنیتی را در برخی افراد به وجود آورده که این ویروس به پایان رسیده است و دیگر نیازی به رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و یا تکمیل واکسیناسیون نیست.  این در حالی است که تا زمانی نامشخص باید با کرونا زندگی کرد و به گفته مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، زندگی عادی با این ویروس  در سایه رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ممکن است و از این طریق، واریانت‌های جدید شیوع پیدا نمی کند. 

خبرنگاران ایرنا تازه ترین وضعیت کرونایی استان‌ها را گزارش کرده اند، وضعیتی نویدبخش اما شکننده. 

از ماجرای پلنگ مازندران تا بازگشایی مجدد فعالیت مرزی در دوغارون

عباس پاپی‌زاده رییس سازمان امور عشایر ایران که برای بررسی مسائل عشایر استان اردبیل به این استان سفر کرده بود، در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در قانون بودجه سال آینده سه هزار میلیارد تومان برای بیمه رایگان عشایر اختصاص داده می‌شود. وی همچنین اعلام کرد: در حالی که در ۱۲ ماه سال ۹۹، حدود ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی در جامعه عشایری توزیع شده بود، توزیع نهاده دامی در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۷۲۰ هزار تن رسید که در مقایسه با سال ما قبل آن ۴۰ درصد رشد داشته است.

در سیستان و بلوچستان سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: پارسال مرمت و بازسازی ٢٠٨ رشته قنات با اعتبار بیش‌ از ۵٨٠ میلیارد ریال در تعهد این مدیریت بود که تاکنون مرمت و بازسازی ١٠٠ رشته به اتمام رسیده و بقیه با پیشرفت فیزیکی بالای ٧٠ درصد در حال اجراست.
به گفته حسینعلی رمرودی امسال ۴٠٠ رشته قنات در استان مرمت و بازسازی خواهد شد که نیازمند اعتبار بیش‌از ١٢٠ میلیارد تومان است.

در پی انجام برخی فعالیت‌های خارج از چهارچوب و قواعد مرزی از سوی نیروهای وابسته به طالبان در محدوده نقطه صفر مرزی دوغارون در خراسان رضوی، این مرز مهم تجاری از سوم اردیبهشت ماه بسته شد؛ امروز نیز سرپرست حوزه نظارت گمرک خراسان رضوی گفت: با توجه به مسائل پیش‌آمده از سوی افغانستان، از دیروز ارایه همه تشریفات گمرکی در مرز دوغارون به حالت تعلیق درآمده است و تا اطلاع بعدی هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی‌گیرد.

با این حال از حوالی ظهر امروز پس از رایزنی های دو جانبه، مرز دوغارون – اسلام قلعه فعالیت خود را از سر گرفت و به گفته رییس اداره ترانزیت راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی با تداوم گفت و گوهای اثربخش مرزی در نهایت مرز دوغارون – اسلام قلعه ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه امروز بازگشایی شد و در حال حاضر همکاران ما در پایانه مرزی مستقر شده اند. اکنون همه ترددهای ترانزیتی، تجاری و مسافری در حال انجام است و فعالیت مرز به طور کامل از سر گرفته شده است.

اگر می خواهید جزئیات بیشتری از این تنش مرزی بدانید گزارش «طالبان و نا آشنا با قواعد مرزی/ دودی که به چشم تجار و مردم افغانستان می‌رود» را بخوانید که در آن آمده است: بار دیگر تنش‌های مرزی، گذرگاه مهم دوغارون خراسان رضوی – اسلام‌قلعه افغانستان را بست، پیشامدی که البته از زمان روی کار آمدن طالبان دارای سابقه بوده است و شاید از این پس نیز تکرار شود، اما قطعا این انسداد مردم و اقتصاد افغانستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

از ماجرای پلنگ مازندران تا بازگشایی مجدد فعالیت مرزی در دوغارون

 مشاهده پلنگ در خیابان کارگر قائمشهر صبح روز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ موجب شگفت‌زدگی و ترس برخی شهروندان این شهر شد. پلنگ یک مأمور نیروی انتظامی را مجروح کرد و پس از شلیک گلوله برای نجات مأمور و شلیک دارت بیهوشی زنده‌گیری شد و به پایگاه حیات وحش سمسکنده انتقال یافت. البته این پلنگ پس از مشاهده در محل اولیه یعنی حوالی منطقه چشمه‌سر خیابان ساری به یکی از محوطه‌های باغی این محدوده فرار کرد و پس از تحت نظر قرار گرفتن توسط نیروهای حفاظت محیط زیست، ماموران نیروی انتظامی و نیروهای آتش‌نشانی در همین محدوده ماند و با حضور دامپزشک معتمد و کارشناسان مربوطه زنده‌گیری شد.

به گفته مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران هنوز از این که پلنگ چگونه وارد محدوده شهری شده اطلاعی در دست نیست. همکاران ما در پایگاه حیات وحش سمسکنده پس از بررسی وضعیت سلامتی این پلنگ، این موضوع را نیز بررسی می‌کنند که آیا پلنگ از مناطق جنگلی وارد محدوده شهر شده یا در محوطه‌ای شخصی به صورت غیرمجاز نگهداری می‌شد. 

ساعتی پس از اعلام زنده گیری این پلنگ، خبر تلف شدن آن رسانه ای شد که به گفته مسئولان مسلم آهنگری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران پلنگ سرگردانی که در خیابان‌های قائمشهر رها شده بود به دلیل اصابت دو گلوله برای نجات جان مأمور نیروی انتظامی تلف شد.

وی افزود: پس از زخمی شدن پلنگ، همکاران ما با شلیک دارت بیهوشی توانستند این حیوان را زنده‌گیری کنند و برای درمان و مداوا به پایگاه حیات وحش سمسکنده انتقال دهند. اما تلاش‌ دامپزشکان برای نجات جان پلنگ بی‌نتیجه ماند و این حیوان تلف شد.

اجرای نهضت ملی مسکن با هدف خانه دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد جامعه چند ماهی است که در سراسر کشور کلید خورده است؛ امروز مدیر کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد از رتبه نخست این استان در نهضت ملی مسکن خبر داد و به گفته او این استان بر اساس ارزیابی های دیوان محاسبات کشور با ۵۸ درصد رتبه نخست طرح نهضت ملی مسکن در میان استان های سراسر کشور را از نظر پیشرفت فیزیکی کسب کرده است.

خبر دیگر در حوزه مسکن اینکه محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سفر به گنبد کاووس گفت: طرح هادی چهار هزار روستای کشور با هدف فراهم‌کردن زمینه توسعه، رفع محرومیت و شتاب‌بخشی به بهسازی این سکونتگاه‌ها امسال بازنگری می‌شود.
وی همچنین گفت: نیاز امسال بنیاد مسکن در زمینه عمران روستایی ۱۵۰ هزار میلیارد ریال است که از محل قانون بودجه امسال تاکنون ۵۰ هزار میلیارد ریال به این بخش اختصاص یافته است.

امروز سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور به جنوب تهران رفت و در بازدیدی از کارخانه سیمان ری، با اشاره به تجربه موفق تبدیل اماکن متروکه و قدیمی به کارخانه‌های نوآوری و صنایع خلاق گفت: کارخانه سیمان شهرری به عنوان مرکز تاریخی که نماد صنعتی شدن است ظرفیتی ارزشمند به شمار می‌رود تا به عنوان یک مرکز نوآوری و خلاق شهری استفاده شود.

کارخانه سیمان ری اولین کارخانه سیمان ایران است که به عنوان یک میراث صنعتی در زمره آثار ملی قرار گفته است؛ فعالیت این کارخانه از اواخر سال ۱۳۶۲ به دنبال توسعه شهر تهران و پیدایش فناوری ها و شیوه های جدید تولید از سویی و انتشار آلودگی فعالیت واحدهای این کارخانه متوقف شده است و امروز به دلیل واقع شدن آن در بافت شهر تهران مسئولان شهری تلاش دارند تا از بنا و فضای این کارخانه بهره برداری کنند.

علیرضا صالح معاون مجلس، حقوقی و امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور نیز امروز مهمان مسئولان قم بود؛ وی در آیین معارفه رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم گفت: سند برنامه تحولی مهمترین سندی است که در دولت سیزدهم تصویب شده و در قالب آن خط مشی‌های مختلفی به دولتمردان و مدیران ابلاغ شده که تمرکززدایی و تفویض بیشتر اختیارات مالی به استانها از مهمترین ویژگی‌های آن است.

از ماجرای پلنگ مازندران تا بازگشایی مجدد فعالیت مرزی در دوغارون

نگاهی به گزارش‌های زیست محیطی ایرنا

گزارش‌های اجتماعی امروز مراکز و دفاتر ایرنا رنگ و بوی زیست محیطی داشت؛ دفتر گچساران در گزارش «بقای حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد نیازمند نگاهی نو» نوشت: عواملی چون شکاربی رویه، آسیب دیدگی هنگام آتش سوزی ها، کشته شدن از سوی باغداران، قربانی شدن به دست شهروندان عادی به دلیل ترس، تهدیدکننده زندگی گونه های حیات وحش استان کهگیلویه و بویراحمد است که صیانت از این میراث طبیعی ارزشمند نیازمند نگاهی نو است.

یا در فیلمی که مرکز شهرکرد منتشر کرد، به «آفت جوانه خوار بلوط تهدیدی برای جنگلهای زاگرس» پرداخت و نوشت: بیش از ۳۱۱ هزار هکتار از وسعت استان چهارمحال و بختیاری را جنگلهای بلوط تشکیل می دهد که بیش از ۲۰هزار هکتار از این وسعت درگیر آفت جوانه خوار بلوط است.

اجرای مدیریت هرمی پسماند، تنوع در قالب‌های آموزشی مرتبط با کاهش تولید زباله و همراهی دستگاه‌ها در حذف روش‌های سنتی دفن زباله و تمرکز محل‌های دفن و بازیافت در ۶ منطقه از جمله راهکارهایی است که به گفته کارشناسان می‌تواند در زدودن زباله از طبیعت و حفظ آب و خاک چهارمحال‌وبختیاری موثر باشد؛ جزئیات این مشکل زیست محیطی را می توانید در گزارش «تمرکز بر آموزش و حذف محل‌های سنتی دفن پسماند در چهارمحال و بختیاری» بخوانید.
بیماری زغالی، آفتی که درختان بلوط را درگیر می‌کند با تشدید خشکسالی و احتمال شدت آن در سال‌جاری پس از حدود یک دهه خاموشی به عنوان یک تهدید جدی در عرصه‌های جنگلی گلستان در حال شعله‌ورشدن دوباره و طغیان است. مرکز ایرنا در گرگان در گزارشی با عنوان «گسترش بیماری زغالی در جنگل‌های گلستان، تهدیدی که باید جدی گرفت» به موضوع مهم پرداخته است که در آن می خوانیم: طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان، بیماری‌ها و آفات مختلف از جمله زغالی بلوط و پروانه برگ خوار در جنگل‌های کشور از غرب تا شرق در حال طغیان بوده و جنگل‌های استان گلستان به دلیل خشکسالی حاکم از این وضعیت بی‌نصیب نمانده و کانون‌های بیماری زغالی روبه گسترش است.

ترانزیت و بازرگانی محور گزارش‌های اقتصادی مراکز استانی ایرنا 
از لابه لای گزارش های متعدد اقتصادی که امروز در سایت های استانی منتشر شد، «گزارش خراسان رضوی درباره مراودات بازرگانی فرامنطقه‌ای » قابل تامل بود که نوشت: رشد ۱۷ درصدی تجارت خارجی خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰، با وجود مشکلات فراوان به ویژه تغییر و تحولات سیاسی کشور افغانستان و محدودیتهای کرونایی ترکمنستان، نقطه امید همراه با لزوم اتخاذ تدبیر برای فعالان اقتصادی این بخش است تا امسال دامنه تجارت خود را از کشورهای همسایه به فرامنطقه‌ای توسعه دهد.

مرکز رشت نیز در گزارش «رفع موانع زیرساختی گیلان لازمه حضور پررنگ در بازار اوراسیا» به این نکته اشاره کرده است که گیلان با مرزهای زمینی، ریلی، دریایی در کنار ظرفیت هایی همچون منطقه آزاد، بنادر و قرار گرفتن در کریدور شمال- جنوب در کانون توجه ها به عنوان دروازه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای مختلف حاشیه خزر و اوراسیا قرار گرفته اما نبود زیرساخت ها براستفاده از این ظرفیت ها تاثیر منفی گذاشته است.

نقش مهم کریدور شمال – جنوب برای کالاهای سرگردان در مسیر حمل به روسیه عنوان یادداشتی از مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان است که درآن می خوانیم: در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های گسترده کشورهای اروپایی و آمریکا علیه روس‌ها؛ ارائه سرویس حمل و نقل دریایی توسط خطوط کشتیرانی بین‌المللی به بنادر مهم روسیه از جمله ولادی وستک، سنت پیترزبورگ و نووروسیسک متوقف و همچنین راه آهن سراسری شرقی – غربی آن کشور نیز از نظر انتفاع ساقط گردید. در این راستا فرصت‌های جدیدی برای کشورمان مهیا شده است.

افزایش رضایتمندی مردم آذربایجان غربی از کاهش قیمت مرغ عنوان گزارش دیگری بود که مرکز ارومیه منتشر کرد؛ در این گزارش آمده است: افزایش تولید مرغ و کاهش قیمت عرضه گوشت مرغ در استان آذربایجان غربی این روزها باعث بازگشت آرامش و ثبات به بازار و افزایش رضایتمندی مردم از نحوه تهیه تا توزیع این فرآورده پروتئینی پر مصرف شده است.حضور میدانی خبرنگار ایرنا در مراکز عمده فروش گوشت قرمز و مرغ شهر ارومیه و پیگیری از دیگر شهرهای استان به وضوح ثبات و پایداری قیمت مرغ را نشان می‌دهد بطوریکه هم فروشندگان و هم مصرف کنندگان از این رویه ابراز رضایت کرده و علت این موضوع را کنترل مستمر بازار، وضعیت مناسب تولید مرغ در کنار آن رغبت بالا برای مصرف سبزیجات بهاری و غذاهای محلی بیان کردند.

از ماجرای پلنگ مازندران تا بازگشایی مجدد فعالیت مرزی در دوغارون

سایر خبرهای مهم استانی

بازگشت گرد و غبار به مناطق غربی کشور نیز امروز خبرساز شد؛ سامانه پایش کیفی هوای کشور، در پی وقوع گرد و غبار، شاخص کیفی هوای خرمشهر را در شرایط خطرناک اعلام کرد و در قصر شیرین با ورود سامانه‌ای ناپایدار به آسمان این شهرستان مرزی، میدان دید افقی به میزان چهار هزار متر کاهش یافت. در ارتباط با پدیده ریزگردها امروز همچنین عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان گفت: تداوم جریان زاینده رود و احیای تالاب بین المللی گاوخونی برای مدیریت پدیده ریزگردهای سمی و گرد و غبار اصفهان ضروری است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از احیای پنج معدن در این منطقه از ابتدای امسال خبر داد که شامل ۲ معدن کرومیت با ذخیره ۱۶ هزار تن، یک معدن منگنز با ذخیره ۶۲ هزار تن، یک معدن آهن با ذخیره ۱۰۰ هزار تن در شهرستان فاریاب و یک معدن مس نیز با ذخیره ۹۰ هزار تن در شهرستان جیرفت است.

پیکر مطهر آیت الله حاج سید مهدی موسوی بجنوردی روز یکشنبه در حرم مطهر رضوی تشییع و در دارالزهد حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.آیت الله سید محمدمهدی موسوی بجنوردی متولد ۱۳۱۳ شمسی در نجف، فرزند ارشد آیت‌الله العظمی میرزا حسن بجنوردی، از مراجع نجف بود که در دوره حکومت پهلوی بعد از یک سفر از ایران ممنوع الخروج شد و در تهران اقامت کرد.

به دنبال انتشار تصاویری از زخم در بدن یک معلول ذهنی ناشی از آثار ضرب و شتم در شبکه‌های اجتماعی، روابط عمومی بهزیستی مازندران اعلام کرد که « این ادعا » در دست بررسی است.

اخیرا در برخی شبکه‌های اجتماعی مطالبی تحت عنوان حاتم بخشی لاکچری استاندار یزد با اعزام یک دانش آموز و خانواده اش به نمایشگاه اکسپوی دوبی انتشار یافت، که این موضوع از سوی روابط عمومی استانداری تکذیب شد و خانواده دانش آموز نخبه یزدی نیز دریافت چنین جایزه ای را تکذیب کردند. اگر می خواهید درباره این ماجرا بیشتر بخوانید، گزارش «ماجرای اعزام دانش آموز یزدی و خانواده اش به دوبی توسط استاندار چه بود؟» را مرور کنید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا