خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

۱۸ اردیبهشت ماه آخرین اخبار کرونایی استان ها

بر اساس اعلام رسمی و جمع بندی رئیس سازمان جهانی بهداشت، خطر کرونا همچنان به عنوان خطری جدی برای سیستم سلامت تلقی می‌شود و این سازمان کماکان کرونا را به عنوان آتشی توصیف می‌کند که شعله‌های آن می‌تواند در نظام سلامت سوزاننده عمل کند.

این روزها حرکت ویروس کرونا در نزولی‌ترین حالت طی دو سال گذشته قرار گرفته و زندگی به روال عادی برگشته است ، اما کارشناسان بهداشتی معتقدند که چراغ هشدار شیوع این بیماری همچنان روشن است و نباید با عادی‌انگاری و کوتاهی در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از اوج دوباره آن غفلت کنیم.

رسیدن به مرحله کنترل ویروس کرونا به منزله پایان این بیماری نیست بلکه باید تا بهبود شرایط جامعه، همگان نسبت به رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی مقابله با این ویروس خطرناک اهتمام داشته باشند. واکسیناسیون می‌تواند از بیماری شدید، مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان در برابر انواع سویه‌های ویروس کرونا جلوگیری کند و از همین رو تاکید داریم که افراد هر چه سریعتر نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند.

به گفته بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان و آموزشی پزشکی با تدابیری که صورت گرفت ۸۵ درصد مردم کشور توانستند ۲ دُز واکسن کرونا را تزریق کنند. رمز موفقیت ایران در کاهش چشمگیر آمار کرونا ، استقبال و همراهی مردم از برنامه های دولت مردمی است.

۱۸ اردیبهشت ماه آخرین اخبار کرونایی استان ها

هفت استان کشور بدون مرگ و میر کرونایی

در هفته ۱۱۵ همه‌گیری کرونا در ایران، استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، قزوین و زنجان مرگ‌ومیر صفر کرونا را گزارش کرده‌اند.

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد: بررسی هفتگی وضعیت موجود کرونا در کشور در هفته دوم اردیبهشت ماه  ۱۴۰۱ مصادف با هفته ۱۱۵ همه‌گیری کرونا در کشور، نشان می‌دهد که افزایش بیماران بستری در هشت استان کشور و کاهش یا ایستایی موارد مثبت متوفی در ۲۶ استان کشور اتفاق افتاده است.

در عین حال در هفته اخیر تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در کشور پنج هزار و ۷۲ نفر بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید در کشور در هفته اخیر یک هزار و ۷۷ نفر و تعداد موارد فوتی جدید ۱۱۸ نفر بوده است.

در استان تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۲۴۰ نفر، تعداد موارد بستری جدید در هفته اخیر ۱۹۶ نفر و تعداد موارد فوتی جدید در هفته اخیر ۲۳ نفر بوده است.

اکنون هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز قرار ندارد همچنین چهار شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۲۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

در همین حال دکتر مسعود مردانی متخصص بیماریهای عفونی گفت: واریانت های اومیکرون درحال تغییر و چرخش هستند و به تازگی نیز واریانت جدیدی از این سویه در آفریقای جنوبی بروز یافته و خطر بیماری زایی بیشتری دارد، اما کشنده نیست. در ایران این واریانت جدید بصورت پیک بروز نیافته و موارد ابتلای افراد به آن بسیار کم بوده و جای نگرانی نیست.

وی تصریح کرد: این واریانت جدید اومیکرون معمولا بصورت عفونت ویروسی بوده و در افرادی که قبلا کرونا گرفته اند و کسانی که واکسن نزده اند، بروز می یابد و نمی تواند مرگ آور باشد.

مردانی تاکید کرد: با توجه به اینکه آمار مرگ و میر در کشور بسیار کاهش یافته و شهر قرمز کرونایی نداریم، اما کرونا تمام نشده و هنوز این بیماری ادامه دارد، از کسانی که هنوز دزهای مختلف واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، می خواهیم نسبت به تزریق آنها اقدام کنند و رعایت شیوه نامه های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی  ضروری است.

تازه ترین آمار از شرایط کرونایی کشور/ فوت ۱۲ نفر دیگر از هوطنان 

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۱ هزار و ۱۷۷ نفر رسید.

از دیروز تا امروز ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴۸۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۷۱ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت میلیون و ۲۲۵ هزار و ۱۸۹ نفر رسید. تا کنون ۷ میلیون ۵ هزار و ۴۲۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

۸۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۵۱ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۱۷۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

تا کنون ۶۴ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۵۴۵ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۸۹۰ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۴۴۳ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۱۵۳ هزار و ۸۷۸ دُز رسید. در شبانه روز گذشته ۶۲ هزار و ۶۴۳ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

۱۸ اردیبهشت ماه آخرین اخبار کرونایی استان ها

آخرین اخبار از وضعیت کرونایی استان ها

خراسان رضوی

روند ابتلا به کرونا و فوت ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان رضوی کاهشی است هر چند که طی شبانه روز گذشته یک بیمار مبتلا به کرونا در این استان جان باخت.

شمار بستری شدگان بیماران کرونایی در بیمارستان‌های خراسان رضوی طی سه روز گذشته با چهار درصد کاهش از ۲۴۷ نفر به ۲۳۷ نفر کاهش یافته است که ۸۵ نفر آنان بدحال هستند و در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانهای این استان تحت درمان قرار دارند.

شمار فوت شدگان بیماران مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته صفر بوده است.هم اکنون بیش از ۱۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری هستند که از این تعداد ۶۳ بیمار بدحال در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های زیر پوشش این دانشگاه تحت درمان هستند.

همچنین روزانه حدود ۱۰۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری می شوند که از این تعداد روزانه حدود ۶۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری می‌شوند.

آذربایجان غربی 

فوتی‌های ناشی از کرونا در استان طی ۹۶ ساعت گذشته، به صفر رسید که امیدواریم این روند در کنار آمار کاهشی مبتلایان ادامه یابد. با توجه به این امر، تعداد فوتی های کرونا در استان در رقم هفت هزار و ۵۷۲ نفر باقی ماند.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده و این رقم در مجموع چهار روز گذشته نیز ۳۴ نفر بوده است.کل بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در استان نیز به رقم  به ۱۴۰ نفر رسید که امیدواریم روند کاهشی دراین بخش نیز ادامه یابد.

همچنین در حال حاضر، ۴۳ نفر از بستری شدگان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بوده و ۱۵ نفر نیز فقط با استفاده از ونتیلاتور تنفس می‌کنند. تاکنون ۳۵۷ هزار و ۶۱۱ نفر در آذربایجان غربی مبتلا به کرونا شده اند که ۲.۱ درصد آنها جان خود را از دست داده و بیش از ۹۷ درصد بهبود یافته اند.

سیستان و بلوچستان 

با ابتلای یک نفر دیگر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان تاکنون به ۱۶۹هزار و ۵۸۸ نفر رسیده است.

در شبانه‌روز گذشته فوتی ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش  نشد.هم‌اینک ۲۹ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

هرمزگان 

از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون ۱۳ روز بدون فوتی کرونا برای استان ثبت شده که نشان از بهبود شرایط و کاهش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری دارد.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۲ هزار و ۶۱۶ نفر در هرمزگان بر اثر ابتلا به این ویروس مرگبار جان خود را از دست دادند که با انجام واکسیناسیون شمار فوتی های این ویروس بسیار کاهش یافته و در اردیبهشت ماه امسال شاهد ثبت ۱۳ روز بدون فوتی برای هرمزگان تا به این لحظه بودیم.

هم اکنون وضعیت شهرهای استان نیز بهبود یافته و در اخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، شهرستان های میناب و رودان، قشم و بندرلنگه در وضعیت آبی و دیگر شهرستان‌های استان نیز در وضعیت زرد کرونا قرار گرفته اند.

تاکنون ۳ میلیون و ۴۶۹ هزار و ۳۸۴ دز در هرمزگان واکسن کرونا تزریق شده که از این میزان ۶۴۵ هزار و ۹۷۷ دز در نوبت سوم تزریق شده است.

اردبیل 

در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، شمار بستری مبتلایان بدحال کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان طی شبانه‌روز گذشته به هفت نفر و تعداد افراد ترخیص شده بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان نیز به ۲ نفر رسید.

در ۲۴ ساعت گذشته شمار افراد بستری روزانه به ۹ نفر و مجموع افراد بستری نیز به ۲۵ نفر کاهش یافته است.

از زمان آغاز کرونا در اسفندماه سال ۱۳۹۸ تاکنون و در مدت ۲۶ ماه گذشته، بیش از ۳۴ هزار نفر در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده و خدمات درمانی دریافت کردند.

تعداد مراجعان سرپایی افراد مشکوک به ابتلای کرونا در استان اردبیل در این مدت را ۶۳۶ هزار نفر و شمار تست پی.سی.آر انجام شده در این استان را ۱۲۳ هزار مورد اعلام کرد.

وی با اشاره به فوت بیش از ۲۸۰۰ نفر در طول ۲۶ ماه گذشته در استان اردبیل به علت ابتلای به کرونا بیان کرد: در این مدت بیش از ۳۱ هزار نفر پس از دریافت خدمات درمانی و بهبودی، از مراکز درمانی این استان ترخیص شده‌اند.

۱۸ اردیبهشت ماه آخرین اخبار کرونایی استان ها

ایلام 

۱۱ ابتلای جدید کرونا شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و تعداد بستری های استان ایلام به ۲۳ نفر افزایش یافت. در شبانه روز گذشته پنج ابتلای جدید کرونا شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۷۹ هزار و ۵۲۳ نفر افزایش یافت.

طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی کرونا ثبت نشده و مجموع قربانیان استان یک هزار و ۲۵۰ نفر است. مجموع بهبودیافتگان استان ۷۸ هزار و ۵۳ نفر است.ایلام در وضعیت آبی و سایر شهرستان های استان در وضعیت زرد قرار دارند.

مرکزی 

موردی از مرگ کرونایی طی‌ پنج روز گذشته در استان مرکزی ثبت نشده است.بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی، ۱۶ مورد ابتلای جدید به کرونا طی پنج روز گذشته در استان مرکزی شناسایی شده است. از مجموع بیماران شناسایی شده در استانها پنج مورد در بیمارستان‌ها بستری شدند.

 ۱۱ مورد از بیماران جدید شناسایی شده نیز به‌ صورت سرپایی درمان گرفتند و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه باشند. شمار مبتلایان کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان مرکزی به ۱۲۴ هزار و ۶۷۱ نفر رسیده است.

وی بیان کرد: تاکنون سه هزار و ۲۰۰ نفر در استان مرکزی بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

چهار محال و بختیاری 

با فوت یک بیمار مبتلا به کرونا در این استان طی شبانه روز گذشته و مجموع فوتی های ناشی از این ویروس در استان به یک هزار و ۸۴۹ نفر رسید. در اردیبهشت امسال این مورد نخستین فوتی ناشی از کرونا در استان بوده و موارد مرگ و میر ناشی از این ویروس در استان بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

 همچنین در شبانه روز گذشته تنها یک مورد مبتلا به کرونا در استان شناسایی که در مرکز درمانی استان بستری شد و تعداد بیماران سرپایی در استان به صفر رسید.

 مجموع بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان را ۱۱ نفر است که از این تعداد حال عمومی سه بیمار وخیم گزارش شده و در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

کرمانشاه 

تعداد مبتلایان کرونایی بستری در مراکز درمانی استان کرمانشاه ۶۱ نفر است که ۲۴ نفر از بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند که حال ۱۰ نفر از آن‌ها وخیم است. ۱۲ نفر شامل یک بیمار مثبت بستری و ۱۱ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۹ نفر بیشتر است.

در شبانه‌روز گذشته فوتی براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در استان نداشتیم و مجموع جان‌باختگان کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون سه هزار و ۱۳۶ نفر است.

 در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱ بیمار در مراکز درمانی استان با علایم کرونا بستری و ۲۴ نفر هم پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

لرستان 

یک نفر دیگر طی شبانه روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا در استان جان باخت و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۸۳۹ نفر رسید. هشت مبتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان نیز به ۲۱۸ هزار و۸۳ نفر رسیده است.

۷۰بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند. تاکنون ۸۹.۱ درصد جامعه هدف دُز نخست، ۷۹.۲ درصد دُز دوم و ۳۵.۶ درصد نیز دُز سوم واکسن کرونا را در این استان دریافت کرده اند.

البرز

۱۸ بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان البرز پذیرش و تحت درمان قرار گرفتند. ۸۷ هزار و ۴۶۸  بیمار کووید۱۹ از ابتدای شیوع کرونا  درالبرز بستری شده اند که ۸۰ هزارو۵۴۰ بیمار آنان بهبود یافته اند.
در زمان حاضر ۹۴ بیمار قطعی، محتمل و مشکوک کرونا در بیمارستان های البرز بستری هستند که ابتلای هشت نفرآنان  به بیماری کووید ۱۹ تا  امروز قطعی شده است. 
در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوت قطعی در استان ثبت نشد و رقم جانباختگان این بیماری طی سه روز گذشته روی عدد ۶ هزارو ۸۳۲ نفر ثابت مانده است .

سمنان 

طی ٢۴ ساعت گذشته آزمایش کرونای هیچ فردی در استان سمنان مثبت نبود و همچون روزهای گذشته، فوتی در اثر کووید۱۹ در استان وجود ندارد. تعداد ۵۴ فرد مشکوک به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته به مراکز درمانی استان مراجعه کردند که از این میزان ۱۱ نفر در مراکز دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان و ۴۳ نفر نیز در مراکز دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برای درمان کرونا حضور یافتند.

تعداد بستری‌ شدگان در بخش آی‌ سی‌ یو بیمارستان های استان را در این مدت ۶ نفر عنوان کرد که از این تعداد پنج بیمار در شاهرود و یک بیمار در دامغان بستری هستند. تعداد کل بستری شدگان جدید طی شبانه‌ روز گذشته در استان سمنان به دلیل کرونا سه نفر و همگی مربوط به شهرستان شاهرود بود. 

گزارش کرونایی استان ها 

هشدار دانشگاه علوم پزشکی مازندران؛ کرونا همچنان زنده است

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا