خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

تداوم واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت سراسر آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار مهر، سیمین خیاط زاده صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران در تبریز از تداوم واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت سراسر استان خبر داد و گفت: تمامی واکسن‌هایی که برای گروه‌های سنی مختلف مورد نیاز است، در استان آذربایجان شرقی موجود بوده و افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشت و واکسیناسیون سراسر استان، واکسن خود را دریافت کنند.

خیاط زاده اظهار کرد: علاوه بر مراکز بهداشت سراسر استان، مرکز واکسیناسیون نصف راه تبریز نیز از ساعت ۱۶ تا ۲۱ تمامی روزهای هفته و ساعت ۱۰ صبح تا ۲۱ روزهای تعطیل در خدمت مراجعین عزیز است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز از روند آهسته افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: طی روزهای اخیر اعلام شده است که وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشورهای اروپایی روبه افزایش بوده و سویه‌ی جدیدی از امیکرون شروع به انتشار کرده است که در تعداد موارد ابتلاء و فوتی تأثیر گذاشته و افزایش یافته‌است.

وی ادامه داد: پس از انتشار این ویروس در این کشورها، به دلیل رفت و آمدها و وجود شرایط خاص، در ماه‌های آتی نیز احتمال ورود ویروس به منطقه و کشور ما وجود دارد و می‌تواند بر بروز تعداد موارد ابتلاء و بستری تأیید بگذارد.

وی افزود: همچنان به طور کامل ویروس کرونا تمام نشده است و اتمام آن باید توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شود که نه تنها اعلام نشده بلکه تذکر هم داده شده است که ویروس همچنان وجود دارد و باید پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن همچنان فراموش نشود.

خیاط زاده خاطرنشان کرد: در کشور ما هم در هفته‌های اخیر با روند آهسته و افزایشی موارد ابتلاء روبرو هستیم که اگر موارد بستری افزایش یابد، شروع موج جدید را اطلاع خواهیم داد اما متأسفانه مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند؛ در فضاهای بسته باید از ماسک استفاده کنند و افراد علامت‌دار نیز موظف هستند در جمع حاضر نشوند.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یادآور شد: به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا، مجبور هستیم تا دُز یادآور را تکرار کنیم؛ برای گروه سنی پنج تا ۱۲ سال دُز یادآور نیاز نیست و تنها دو دُز واکسن تزریق می‌شود، در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال دو دُز کافی است مگر اینکه بیماری خاص زمینه‌ای داشته باشند تا دُز یادآور تزریق شود و در گروه سنی بالای ۱۸ سال نیز دُز سوم تزریق شده است و اگر شش ماه از تزریق دُز سوم سپری شده باشد و بیماری زمینه‌ای هم داشته باشند، دُز چهارم باید تزریق شود.

وی تاکید کرد: کادر بهداشت و درمان و گروه پزشکی و افراد بالای ۶۰ سال در هر شرایطی باید دُز چهارم را تزریق کنند به‌ویژه در شرایط کنونی که این ویروس چندان افزایش نیافته، بهترین زمان تزریق است.

وی گفت: واکسن‌هایی که تزریق هر ویال آن به چند نفر انجام می‌گیرد، اغلب در مراکز بزرگ واکسیناسیون به خصوص مرکز واکسیناسیون نصف راه تبریز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا