خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

موردی از ابتلا به «وبا» در اردبیل گزارش نشده است

محمد جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با توجه به گزارش ۳۷ مورد ابتلاء به بیماری «وبا» در سطح کشور، تاکنون در استان اردبیل هیچ‌گونه ابتلاء به «وبا» گزارش نشده ولی باید مراقب مصرف آب، سبزیجات و میوه‌جات بود تا با شستشوی مناسب و ضد عفونی مصرف آنها را شاهد باشیم.

وی در زمینه ۱۰ مورد بستری با علائم بیماری «تب کریمه کنگو» در استان تصریح کرد: تاکنون پنج مورد ابتلای قطعی در استان گزارش شده و با توجه به در پیش بودن عید قربان از هموطنان انتظار داریم تا از تماس با دام و انتشار ویروس کنه خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل این بیماری را مصری‌تر و خطرناک‌تر از کرونا اعلام کرد و گفت: اگر این بیماری فراگیر شود، ما در فصل تابستان با مشکلات و دغدغه‌های جدی روبه‌رو خواهیم شد و از همین رو دامپزشکی و متولیان امر موظف شدند سمپاشی دامداری‌ها و حفاظت درست و اصولی را از دام و کشتار آن انجام دهند.

جعفرزاده از هموطنان خواست تا نسبت به تهیه گوشت سالم با مهر دامپزشکی در این ایام اقدام کرده و از کشتار دام و خرید گوشت دام‌های ذبح شده در کنار جاده‌ها و روستاها پرهیز کنند.

وی در مورد روند افزایش مراجعین سرپایی کرونا به مراکز بهداشتی، درمانی افزود: هر چند روند بستری‌ها ثابت مانده اما بر تعداد بیماران سرپایی افزوده شده به گونه‌ای که در ۲ هفته اخیر نسبت به خردادماه ۲ برابر تعداد مراجعات سرپایی رشد نشان می‌دهد.

جعفرزاده در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این بیماران عمدتاً با علائم تنفسی به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و تحت مداوا قرار گرفتند که ۱۰ تا ۱۵ مورد علائم ارائه شده مثبت بوده و در هفته جاری پنج مورد تست کرونا مثبت اعلام شده است.

وی اضافه کرد: هر چند به ظاهر این بیماری روند خفیفی به خود گرفته اما ویروس در جامعه در حال چرخش است و نگرانی ما از بازگشت قدرتمندانه این ویروس به چرخه حیات بشری است که عادی‌انگاری‌ها همچنان ما را نگران کرده است.

جعفرزاده استفاده از ماسک را در فضای بسته الزام‌آور توصیف کرد و ادامه داد: با توجه به بازگشت حجاج از خانه امن الهی و در پیش بودن ماه محرم و گردهمایی اربعین و به دنبال آن بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اگر مراقبت‌های بهداشتی را جدی نگیریم امکان شیوع مجدد بیماری کرونا و ورود به پیک جدید وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ضرورت تزریق دز یادآور را در گروه‌های سنی مختلف یادآور شد و بیان کرد: امیدواریم با مراقبت‌های بهداشتی و رعایت شیوه‌نامه‌ها در این حوزه، مانع از انتشار ویروس و به وجود آمدن پیک جدید کرونا شویم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا