خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

استان سمنان در آستانه پیک هفتم/هشدار بازگشت محدودیت‌های کرونایی

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: برخی می‌گویند کرونا باز هم آمد در صورتی که کارشناسان اعتقاد دارند این بیماری اصلاً جایی نرفته بود که بازگردد و مانند همه بیماری‌های دیگر برای مقطعی، کنترل شده بود که باز هم با عدم رعایت نکات مرتبط با فاصله گذاری اجتماعی و همچنین عدم اقبال از ماسک و واکسن، مجدداً ظواهر خود را به جامعه نشان می‌دهد.

بیمارستان‌های پایلوت مقابله با کرونا مملو از جمعیت هستند به خصوص در دامغان که در عرض ۱۰ روز از وضعیت آبی به قرمز، تغییر یافت و این نشان از سرعت بیماری می‌دهد تا جایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی سرعت این سویه جدید از امیکرون را شش برابر سویه های اولیه دانست.

شرایط به گذشته بازگشت

بعد از ۹ هفته که آرامش به استان سمنان بازگشته و هیچ بیمار کرونایی فوت نکرد در هفته گذشته و جاری متأسفانه شاهد جان باختن برخی بیماران بودیم و این نشان از جدی بودن ماجرای کرونا دارد از سوی دیگر باید گفت رنگ بندی کرونایی نیز در این استان تفاوت کرده و آرادان در وضعیت آبی، شهرستان‌های سمنان، شاهرود، مهدی‌شهر و سرخه در وضعیت نارنجی، گرمسار و میامی در وضعیت زرد قرار دارند که نشان از افزایش شیوع کرونا دارد.

استاندار سمنان نیز از راه اندازی مراکز واکسیناسیون تجمیعی و همچنین طرح شهید سلیمانی خبر داده اما درباره محدودیت‌ها اعلام کرده که در صورت تداوم شرایط، مجبور به اعمال آنها هستیم که گویا همچنان دولتی‌ها به همراهی مردم، چشم دوخته‌اند. مردمی که با واکسیناسیون می‌توانند در کاهش چشم گیر بیماری نقش آفرین باشند همانطور که در ابتدای سال جاری شاهد بودیم

سویه جدید کرونا اگر چه هشدارها برای ورود به پیک هفتم را تقویت کرده اما یک خوبی نیز داشته و آن اینکه یک بار دیگر مردم را به واکسیناسیون ترغیب کرده و صف‌های مقابل مراکز درمانی و تزریق واکسن، بار دیگر نشان می‌دهد که مردم همچنان اهمیت این موضوع را در اولویت‌های خود دارند.

استان سمنان در آستانه پیک هفتم/هشدار بازگشت محدودیت‌های کرونایی

افزایش ۶ برابری استقبال مردم برای دریافت واکسن کرونا

رئیس علوم دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه شاهرود در وضعیت نارنجی و میامی در وضعیت زرد است که نشان می‌دهد شرایط بار دیگر رو به وخامت می‌گذارد، گفت: سه نفر در بخش آی سی یو بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود به دلیل کرونا بستری هستند.

حسین شیبانی با بیان اینکه همزمان با افزایش شمار مراجعان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه، واکسیناسیون دز یادآور نیز افزایش یافته است، تاکید کرد: تاکید ما به مردم استفاده از ماسک به صورت مستمر و صحیح، عدم باز کردن ماسک حتی برای مقاطعی در محل‌های تجمع، واکسیناسیون به خصوص درهای تکمیلی و یادآور و رعایت فاصله گذاری است همچنین باید گفت در شاهرود و میامی شمار مراجعان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی افزایش چشم گیر داشته است.

وی با بیان اینکه یک نفر در شاهرود طی هفته گذشته به دلیل کرونا فوت کرده است، بیان کرد: متأسفانه برای مدتی عادی انگاری و عدم رعایت جدی فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم سبب شد تا دوباره بیماری اوج بگیرد باید مردم این را دقت داشته باشند که بیماری کرونا از بین نرفته که بخواهد بازگردد یک بیماری مانند دیگر بیماری‌ها است که در گذشته وجود داشته و حالا نیز حضور دارند و این ایمنی بدن ما است که افزایش پیدا می‌کند.

توجه به واکسن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه با توجه به هشدارهای لزوم واکسیناسیون، به مراکز تعیین شده مراجعه کردند، بیان کرد: دز یادآور الزامی است چرا که اگر کسی دز اول و دوم و حتی سوم را بزند و بعد از شش ماه آن را تجدید نکند در واقع هیچ آنتی‌بادی در بدن خود ندارد، مانند کسی که واکسن نزده است.

شیبانی با بیان اینکه خوشبختانه مردم هوشیار هستند و باید تاکید کرد که در شاهرود و میامی استقبال مردم برای دریافت واکسن دز یادآور کرونا نسبت به سابق شش برابر شده است، گفت: خوشبختانه کمبودی در زمینه واکسن وجود ندارد و تمام خانه‌ها و مراکز بهداشت ما در شهرستان‌های تابعه از این امکان به خوبی بهره مند هستند.

فوت بیمار کرونایی در سمنان

استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در یک هفته اخیر تست کرونای ۶۶۵ نفر مثبت اعلام شده است، ابراز کرد: هم اکنون ۶۰ بیمار کرونایی در استان سمنان بستری هستند و بخش مراقبت‌های ویژه یا همان آی سی یو نیز میزبان ۱۵ نفر بیمار بدحال است.

هاشمی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ آمار فوتی کرونایی استان سمنان به شدت کاهش پیدا و برای مدت‌ها صفر بود، گفت: متأسفانه با شیوع دوباره ویروس، یک نفر در سمنان جان خود را از دست داد که البته این فرد نیز بیماری زمینه‌ای سرطان داشت اما بازهم نباید مسائل بهداشتی و ماسک را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه امیدواریم مردم استان سمنان مقوله مهم پروتکل‌ها را رعایت کنند، گفت: چنانچه رعایت و تدبیری در زمینه کرونا نشود، نگران هستیم که شرایط ایجاد محدودیت‌های کرونایی دوباره برای مردم و اصناف استان پدید بیاید.

استان سمنان در آستانه پیک هفتم/هشدار بازگشت محدودیت‌های کرونایی

ترغیب مردم به واکسن

استاندار سمنان همچنین در نشست ستاد مقابله با کرونای استان نیز بیان کرده بود: با عدم رعایت موارد و پروتکل‌های بهداشتی و تشدید همه گیری کرونا، وضعیت رنگ بندی در استان تغییر کرده و به ناچار با اعمال محدودیت روبرو خواهیم بود، لذا ضروری است دقت لازم در بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت‌گیرد.

هاشمی با بیان اینکه سرعت سرایت این زیر سویه بسیار زیاد است، لذا ضرورت دارد تا مراقبت‌ها در سطح استان با جدیت افزایش یابد تا مجدداً شاهد افزایش بستری‌ها و بیماران در آی سی یو نباشیم، ابراز کرد: ترغیب مردم به استفاده از دُز های مختلف واکسن با همراهی رسانه‌ها الزامی است.

وی با بیان اینکه محافل و برنامه‌ها در سطح استان باید بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود، ابراز کرد: ما با کسب و کار و برگزاری مراسم‌ها در وضعیت فعلی مخالف نیستیم اما باید برگزاری مراسم‌ها و برنامه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد.

شیوع دوباره کرونا در سمنان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در یک هفته اخیر ۷۴ بیمار بستری شدند، ابراز کرد: ۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند همچنین طی ۲۴ ساعت اخیر در این حیطه خدمتی شاهد مراجعه ۵۵ نفر به بیمارستان‌ها بودیم که نشان می‌دهد ابتلاء و شیوع ویروس کرونا بار دیگر افزایش یافته است.

کامران قدس با بیان اینکه متأسفانه کسانی که بستری می‌شوند، از میزان واکسیناسیون کمتری برخوردار هستند، گفت: این نشان از اهمیت واکسیناسیون و ارتقای ایمنی بدن دارد لذا یکی از مهمترین تأکیدات ما به مردم تکمیل چرخه واکسیناسیون به خصوص دز سوم و چهارم است.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون در کاهش بستری بیماران بسیار مؤثر است، گفت: در شهرستان دامغان از هر ۲۰ نفر که در بیمارستان بستری هستند ۱۱ نفر هیچ دزی از واکسن کرونا را دریافت نکردند و این نشان می‌دهد که نقش واکسن تا چه اندازه بالا است.

حال باید دید که آیا با شرایطی که امروز شاهد آن هستیم آیا استان سمنان رسماً وارد پیک هفتم بیماری کرونا می‌شود و در صورتی که پاسخ مثبت است، آیا بار دیگر شاهد بازگشت محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی مشاغل خواهیم بود؟

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا