خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۵۸ درصد مادران باردار در جهرم تحت واکسیناسیون کرونا قرار گرفتند

به گزارش خبرنگار مهر، قهرمان بمانا عصر شنبه در جمع خبرنگاران گفت: علائمی که بیماران در سویه جدید با آن مواجه هستند شامل تب، گلو درد، سرفه، بدن درد و آب ریزش بینی است اما در مواردی علائم حاد شده و به دلیل کاهش میزان اکسیژن خون، احساس تنگی نفس در فرد بوجود می‌آید که بیشتر بیماران بستری در بخش کووید پیمانیه با این مشکل مواجه هستند.

وی با اشاره به افزایش موارد بستری در بخش کووید بیمارستان پیمانیه گفت: اغلب بیماران بستری در بخش کووید میانسال و سالمند با بیماری زمینه‌ای هستند. بر اساس معاینه روزانه، علائم بیماری در مبتلایان از نظر حاد بودن متفاوت است به عنوان مثال بیماری که در روز اول یا دوم به دستگاه اکسیژن نیاز نداشته در روز سوم به اکسیژن نیاز پیدا کرده است. همین طور شدت بیماری در کسانی که سه دز واکسن را دریافت نموده اند با کسانی که تنها یک الی دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند متفاوت است.

بمانا عنوان کرد: هدف از دریافت واکسن از نوبت اول تا چهارم این است که بدن در فواصل زمانی مدت دار ایمن شود. به طور مثال سقف ایمنی بدن در فردی که دز سوم یا چهارم دریافت کرده است به نسبت کسی که تنها دو نوبت واکسن را دریافت نموده بسیار متفاوت است. براساس نتایح حاصل شده از تحقیقات، دریافت دز یادآور آنتی‌بادی ها را به سطوح بالاتری پس از دوز سوم بازمی گرداند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به بستری ۲ مادر باردار مبتلا در بخش کرونای بیمارستان پیمانیه گفت: هر ۲ مادر در بخش کرونا تحت مراقبت هستند. فرزند یکی از مادران به صورت سزارین به دنیا آمد که هم اکنون در بخش اِن آی سی یو بیمارستان مطهری بستری است.

وی خاطرنشان کرد: ۵۸ درصد مادران باردار در شهرستان تحت واکسیناسیون کرونا قرار گرفته اند. مادران باردار همانند سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و بیماران خاص در معرض خطر بیشتری هستند. توصیه ما این است که مادران باردار برای تزریق دز واکسن یادآور عجله کنند. چنانچه مادری دز یادآور دریافت کند و بعد از آن به کرونا مبتلا شود قطعاً شدت بیماری در وی کم‌تر خواهد بود و خطر بیماری برای مادر و جنین کم‌تر می‌شود.

بمانا افزود: با توجه به سرایت بالای این سویه جدید و ابتلای همزمان چند نفر به بیماری، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی تاکید می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا