خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آیین نامه آموزش مجازی مادران باردار دانشجو ابلاغ می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی فرخی در روز دوم از اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، به مسائل حقوقی قبل و بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها پرداخت.

وی افزود: یکی از قوانین که با آن درگیر هستیم، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است. بحث بهسازی خوابگاه‌ها، و تحهیز خوابگاه‌ها به ویژه متاهلین نیز مطرح است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: آئین نامه مرخصی و میهمان دانشجویان متأهل طی هفته‌های آینده ابلاغ می‌شود، بحث آموزش مجازی مادران باردار نیز طی هفته های آینده ابلاغ می‌شود، افزایش سهمیه اساتید راهنما و تأسیس مراکز مشاوره سبک زندگی ایرانی اسلامی از دیگر مباحثی است که در زمینه قانون مذکور پیگیری شده است.

وی در مورد بحث واکسیناسیون دانشجویان که یکی از مباحث کلیدی در بازگشایی دانشگاه‌ها است، گفت: با توجه به مصوبات ستاد کرونا و رسیدن به حد نصاب مورد نظر در دوزهای اول و دوم، تزریق دوز یادآور منتفی است.

وی ادامه داد: ولی دانشگاه‌هایی که می‌خواهند دانشجویانشان از خوابگاه‌ها یا فضای جمعی دانشگاه‌ها استفاده کنند، می‌تواند الزامی را برای تزریق دوز یادآور ایجاد کنند. البته این الزامات از جنس حقوقی نباشند.

وی گفت: مصوبات ستاد کرونا، قانون محسوب نمی‌شوند. ولی دانشگاه می‌تواند پروتکل‌هایی برای تزریق دوز یادآور ارائه کنند.

فرخی در مورد قراردادهای دانشگاه‌ها گفت: با توجه به اینکه وضعیت کرونا نامشخص است، دانشگاه‌ها باید قراردادها را با شرایط سیال تنظیم کنند تا وقتی شرایط پاندمی کرونا تغییر کرد، بتوانند قرارداد را فسخ کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به افزایش تقلب‌های علمی و پژوهشی بعد از تعطیلی‌های کرونا، ادامه داد: باتوجه به برگزاری آزمون‌های غیر حضوری پیش بینی می‌شود، شاهد افزایش تقلب‌های علمی و پژوهشی باشیم.

وی افزود: دراین زمینه باید از ظرفیت کمیته‌های اخلاق و کمیته‌های انضباطی و هیئت‌های تخلفات استفاده شود. همچنین استفاده از ظرفیت‌های قانون پیشگیری و مقابله با تخلف، مورد تاکید است. ما به شدت درگیر افزایش مطالبات عمومی در خصوص تخلفات هستیم.

فرخی با بیان اهمیت افزایش سعه صدر با هدف حفظ سرمایه انسانی گفت: برخی اساتید دانشگاه در دوران کرونا به خارج از کشور رفتند. می‌توان بر اساس آئین‌نامه خیلی سریع و خشک برای آنها احکامی صادر کنیم، ولی با توجه به اینکه دو سال شرایط غیر طبیعی بوده و با مشورت با وزیر علوم، قرار شد رؤسای دانشگاه از خود سعه صدر نشان دهند و دلایل آنها برای عدم حضور در محل مأموریت بپذیرند. این به معنای آنارشی و بی نظمی نیست. اگر کسی قصد برگشت دارد، چون از سرمایه‌های علمی محسوب می‌شوند و هزینه‌های زیادی صرف آنها شده، توصیه ما این است که سعه صدر داشته باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ضمناً بیان اینکه دو سال تعطیلی دانشگاه‌ها، انباشتی از مطالبات دانشجویی را به همراه داشته است، گفت: نیاز است رؤسای دانشگاه‌ها فضایی به منظور سوپاپ اطمینان و اینکه این بار منفی در فضای دانشگاهی تخلیه شود، ایجاد کنند.

وی ادامه داد: رؤسای دانشگاه‌ها در مواجهه با دانشجویان سعه صدر داشته باشند و از ورود دستگاه‌های قضائی جلوگیری شود. این مسائل و پرهیز از ارجاع پرونده دانشجویان به هیئت تخلفات باعث می‌شود، از پیک ترم اول عبور و از تجمیع پرونده‌ها جلوگیری کنیم.

فرخی در این اجلاس به استفاده از ظرفیت حقوقی و تقویت دفاتر حقوقی دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در بعضی دانشگاه‌ها، حتی در تهران یک کارشناس حقوقی وجود ندارد. باید از ظرفیت اساتید حقوق، استفاده و مدیریت‌های حقوقی تقویت شود.

وی ادامه داد: همچنین درباره تبدیل وضعیت ایثارگران هفته گذشته بخشنامه دولت را ابلاغ کردیم که دانشگاه‌ها باید توجه کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا