خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

از آمدن موج بعدی کرونا تا ارسال تجهیزات پزشکی به مرزها

به گزارش خبرنگار مهر، ریشه فساد مالی در نظام سلامت، مواد غذایی چاق کننده سالم، موج جدید کرونا، ارسال تجهیزات پزشکی به مرزها، فایده چای سیاه برای طول عمر و…، از مهم‌ترین اخبار سلامت در روز سه شنبه ۱۵ شهریور بوده است که آنها را مرور می‌کنیم.

مواد غذایی چاق کننده سالم

علیرضا یارقلی متخصص طب سنتی، در خصوص چاق کننده‌های سالم گفت: هر چیزی که رطوبت شما را زیاد کند چاق کننده است سمنو و رب اناب و خود اناب چاق کننده است که می‌توان قبل و بعد غذا استفاده کرد و هم در در طی روز استفاده شود.

وی افزود: مصرف این مواد برای هر بدنی مناسب و کمک کننده است.

این متخصص طب سنتی در مورد مصرف این مواد غذایی گفت: روزانه می‌توان با توصیه پزشک سه قاشق غذا خوری استفاده کرد اما نباید در استفاده از آن زیاده روی شود.

وی با اشاره به اینکه بادام چاق کننده است گفت: شیربرنج و فرنی نیز چاقی سالم می‌دهند.

موج‌های بعدی کرونا در راه است

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به عبور از قله موج هفتم کرونا در کشور، گفت: مطمئناً با موج‌های بعدی مواجه خواهیم شد و شکی در آن نیست.

وی با اشاره به اینکه در روزهای آینده وضعیت بیماری در موج هفتم بهتر خواهد شد، افزود: اگر همین روند ادامه داشته باشد، در اواخر پاییز شاهد موج جدید بیماری خواهیم بود که باید از همین حالا برای مواجهه با آن، برنامه ریزی داشته باشیم.

ناجی با عنوان این مطلب که میزان سرایت پذیری واریانت های جدید بالا بوده اما نسبت به موج‌های قبلی مثل دلتا، میزان بستری‌های بیمارستانی و مرگ و میرها، کمتر بوده است، در عین حال تاکید کرد: البته نمی‌توان گفت که با واریانت کُشنده در موج‌های بعدی مواجه نمی‌شویم. لذا، ضرورت دارد که مراقبت‌های لازم صورت بگیرد.

ارسال تجهیزات پزشکی به مرزها

سید حسین صفوی رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، در خصوص تمهیدات هیأت امنای صرفه جویی ارزی برای اربعین حسینی، اظهار داشت: پیش بینی ما این است که امسال جمعیت زائران حضرت اباعبدالله (ع) به دلیل دو سال تعطیلی ناشی از کرونا بیش از سال‌های قبل خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای دانشگاه‌های علوم پزشکی که بین مرز ایران و عراق واقع شده‌اند بر اساس نیازسنجی معاونت درمان وزارت بهداشت، تجهیزات مورد نیاز ارسال شده است، افزود: به طور مثال برای دانشگاه علوم پزشکی ایلام دستگاه‌هایی همچون مانیتور علائم حیاتی، نوار قلب، چراغ جراحی، ساکشن، سنجش اشباع اکسیژن خون به همراه ویلچر ارسال شده است.

صفوی تصریح کرد: برای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز مانیتورهای علائم حیاتی، پمپ تزریق، الکتروکاردیوگراف (نوار قلب)، برانکارد، ساکشن، ویلچر و پالس اکسیمتر ارسال شده است.

ریشه فساد مالی در نظام سلامت

سیدموید علویان رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، گفت: فساد مالی که در حوزه سلامت روز به روز تشدید می‌شود، حاصل سیستم غلط است. و گرنه کسی مفسد فارغ التحصیل نمی‌شود، اما ممکن است در سیستم نظام سلامت مفسد شود، چون می بیند شاید سالم زندگی کردن، هزینه‌های زیادی داشته باشد و باید به آن توجه کنیم.

وی افزود: آنچه در حوزه سلامت می بی نم، در آینده شرایط برای مردم و جامعه پزشکی سخت‌تر خواهد شد. زیرا، مسیر غلطی را در پیش گرفته ایم. به طوری که در بحث دارو، می‌بینیم که طرحی اجرا می‌شود که قابل اعتماد نیست.

علویان با طرح این سوال که چه جور می‌توان به بیمه‌ها اعتماد کرد، گفت: بیمه‌ها در بحث نسخه الکترونیکی، «رفوزه» شده اند و نتوانسته اند بر اساس یک الگوی کامل کار کنند.

فایده چای سیاه برای طول عمر

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نوشیدن چند فنجان چای در روز ممکن است احتمال مرگ زودرس را کاهش دهد.

در مطالعه‌ای با حضور حدود ۵۰۰ هزار زن و مرد، محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که چای نمی‌نوشند، افرادی که دو فنجان یا بیشتر در روز چای می‌نوشند، خطر مرگ شأن بین ۹ تا ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

این نتایج نشان می‌دهد که چای سیاه، حتی در میزان بالاتر مصرف، می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد.

«ماکی اینو چوی» محقق ارشد این پژوهش در بخش اپیدمیولوژی و ژنتیک سرطان در مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده، گفت: اگرچه این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند که چای به تنهایی مسئول افزایش عمر است، اما حاوی ترکیباتی است که با کاهش التهاب مرتبط است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا