خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

از افزایش پرستاران خانه نشین تا ریزش مرگ های کرونایی

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه سلامت کشور در روز دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱، شاهد اخبار و رویدادهای گوناگونی بود که گزیده‌ای از آنها را مرور می‌کنیم.

احتمال افزایش پرستاران بیکار

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، در نشست خبری که داشت، با اشاره به خانه نشینی ۱۰ هزار پرستار طرحی بعد از اینکه از بحران کرونا خارج شدیم، گفت: هر روز بر تعداد این پرستاران افزوده می‌شود و اگر کاری برای بازگشت به کار آنها صورت نگیرد، در آینده تعداد پرستاران خانه نشین به ۱۷ هزار نفر خواهد رسید.

اعمال جراحی با کیفیت اما ارزان در ایران

محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با گلایه از افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی بدون توجه به زیرساخت‌ها، گفت: کسانی که می‌خواهند بدون توجه به زیرساخت‌ها، نسبت به افزایش ظرفیت پزشکی اقدام کنند، آیا حاضر می‌شوند مریض خودشان را دست این پزشکان بسپارند.

وی افزود: هزینه یک عمل قلب باز در کشورهای اطراف ایران، حداقل ۴۰ هزار دلار است که به پول ما می‌شود، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و این فقط پول عمل جراحی است. زیرا، شما که می‌خواهید برای درمان به خارج از کشور بروید، باید هزینه‌های جانبی را به این هزینه اضافه کنید. در حالی که حداکثر هزینه عمل قلب باز در بهترین بیمارستان خصوصی کشور، بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

رئیس زاده گفت: الان هزینه یک عمل تومور مغز در آلمان، ۱۰۰ هزار یورو است که ۳.۵ میلیارد تومان می‌شود. در کشور ما، بالاترین عدد؛ ۱۰۰ میلیون تومان است که البته خیلی دست بالا می‌گیریم، زیرا این عدد هم نیست.

۸ مرکز اهدای خون در اربعین فعال هستند

بنابر اعلام مرکز اهدای خون استان تهران، در روز اربعین ۸ مرکز اهدای خون آماده خدمت به مردم نوعدوست پایتخت خواهند بود.

چهار مرکز ثابت و چهار مرکز سیار اهدای خون در روز شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ همزمان با اربعین حسینی فعال هستند.

مرکز جامع وصال شیرازی از ساعت ۸ صبح تا ۲۰:۳۰ و همچنین مراکز تهرانپارس، ستاری و شهر ری از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر میزبان داوطلبان اهدای خون خواهند بود.

چهار مرکز سیار اهدای خون نیز در مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی مستقر خواهند شد که دو مرکز آن در ابتدای مسیر و به ترتیب مقابل مسجد ابوالحسن به نشانی خیابان هفده شهریور، کمی بالاتر از پل آهنگ و مسجد سلمان واقع در خیابان هفده شهریور، بالاتر از میدان خراسان قرار دارد.

همچنین دو مرکز دیگر، مقابل اداره امور شعب بانک ملی در خیابان فداییان اسلام و همچنین در هنرستان امام علی (ع) واقع در خیابان فداییان اسلام، جنب مجتمع ورزشی قمر بنی هاشم (ع) مستقر خواهند بود که این مراکز، از ساعت ۹ صبح تا پایان مراسم به فعالیت خواهند پرداخت.

دستورالعمل بهداشتی اربعین منتشر شد

مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دستورالعمل بهداشتی اربعین ۱۴۰۱ را با تاکید بر همه گیری کرونا، اعلام وضعیت اضطراری در مورد آبله میمونی و بیماری‌های واگیر و منطقه‌ای منتشر کرد.

مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، به منظور مراقبت از بیماری‌های واگیر و همچنین در راستای اهداف مراقبت بهداشتی بین‌المللی و وضعیت موجود بروز پاندمی کرونا و اعلام وضعیت اضطراری در خصوص آبله میمونی در سطح جهان و با در نظر گرفتن بیماری‌های واگیر شایع و بومی در منطقه و در کشورهای همسایه شامل سل، مالاریا، تیفوئید مقاوم به درمان، اسهال حاد آبکی و خونی از جمله وبا، تب کریمه کنگو، تب دانگ و چیکن گونیا دستورالعمل مراقبت بیماری‌های واگیر در طی مراسم اربعین سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.

بر اساس همین دستورالعمل، تمامی زائرین خارجی که از خاک جمهوری اسلامی ایران عبور می‌کنند، در هنگام ورود به ایران باید مدارک مبنی بر سابقه حداقل دو نوبت واکسیناسیون علیه کرونا که از نوبت دوم آن‌ها حداقل ۱۴ روز گذشته باشد، به پایگاه‌های مراقبت بهداشتی مرزی ارائه کنند. در صورتی که از نوبت دوم واکسیناسیون کرونا ۶ ماه گذشته باشد، تزریق یک نوبت یادآور واکسن کرونا توصیه می‌شود.

ریزش مرگ‌های کرونایی در کشور

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در شبانه روز گذشته بیشتر استان‌های کشور، بدون مرگ و میر کرونایی بوده اند و یا اینکه حداکثر یک فوتی داشته اند.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان به ۱۴۴ هزار و ۱۹۹ نفر رسید.

در شبانه روز گذشته ۱۶ استان کشور، بدون مرگ و میر بوده اند و ۱۰ استان نیز فقط یک مورد مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ داشته اند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا