خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

واکنش اتحادیه اروپا به آتش بس میان تاجیکستان و قرقیزستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا اعلام کرد که از برقراری آتش بس میان تاجیکستان و قرقیزستان حمایت می‌کند.

اتحادیه اروپا در این ارتباط اعلام کرد: ما از برقراری آتش بس میان تاجیکستان و قرقیزستان استقبال می‌کنیم و خواستار حل اختلافات از طریق راه‌های دیپلماتیک هستیم.

روز جمعه رؤسای سرویس نیروهای ویژه قرقیزستان و تاجیکستان توافق کردند از ساعت ۱۶ به وقت محلی در مناطق مرزی میان دو کشور آتش بس برقرار شود.

این در حالیت که رسانه‌ها ساعاتی پیش به نقل از وزارت بهداشت قرقیزستان اعلام کرده بودند: ۳۱ نفر در درگیری در مرز با تاجیکستان کشته شدند.

مرزبانی قرقیزستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: نیروهای تاجیک مرکز شهر باتکین و مجاورت فرودگاه شهر را با راکت انداز هدف قرار دادند.

از سوی دیگر، مرزبانی تاجیکستان اعلام کرده بود: در نتیجه گلوله باران قرقیزستان به پاسگاه‌های مرزی تاجیکستان یک سرباز کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند.

مقامات محلی استان «باتکن» قرقیزستان بامداد امروز جمعه از تبادل آتش نیروهای این کشور با نیروهای قرقیزستان در مرزهای دو کشور خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش، قرقیزستان در پی این تبادل آتش، تخلیه غیرنظامیان از مناطق مرزی با تاجیکستان را آغاز کرد.

دولت قرقیزستان با صدور بیانیه‌ای در خصوص این حادثه، تاجیکستان را به نقض تمام توافقاتی که قبلاً دو طرف به آن دست یافته بودند متهم و اعلام کرد این کشور حملاتی را علیه مناطق مرزی و مراکز غیرنظامی قرقیزستان انجام داده است.

پارلمان قرقیزستان نیز برای بررسی تنش‌های نظامی در مرز با تاجیکستان نشست اضطراری برگزار کرد.

از سوی دیگر، گارد مرزی تاجیکستان از کشته شدن یک نظامی این کشور و زخمی شدن سه نفر دیگر بر اثر تیراندازی نیروهای قرقیزستان به مواضع مرزی تاجیکستان خبر داد. وزات بهداشت قرقیزستان هم اعلام کرد ۳۱ نفر تا کنون در این درگیری‌ها زخمی شده اند.

تاجیکستان و قرقیزستان حدود ۹۸۴ کیلومتر مرز مشترک دارند و از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، تا ماه مه ۲۰۲۱، این دو کشور تنها بر سر مرزبندی حدود ۶۰۰ کیلومتر به توافق رسیده و مرزبندی و توافق بر سر حدود ۴۰۰ کیلومتر دیگر همچنان در دست بررسی است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا