خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ما از تلاش برای توافق هسته ای دست نکشیده‌ایم

به گزارش خبرگزاری مهر، «جان کربی»، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفیددر اظهاراتی درباره توافق هسته‌ای با ایران بر این موضوع تاکید کرد که همچنان روش مذاکره و دیپلماسی ادامه خواهد داشت.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین با طرح اتهاماتی علیه ایران مدعی شد: رئیس‌جمهوری بسیار واضح گفته است که ما اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح‌های هسته‌ای دست یابد، زیرا می‌دانیم که حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای آسان‌تر نمی‌شود.

جان کربی همچنین اظهارات رئیس جمهوری آمریکا را تکرار کرد و گفت که بهترین راه برای دستیابی به نتیجه از طریق یک فرآیند دیپلماتیک است.

کربی با اشاره به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره دورتر شدن چشم‌انداز دستیابی به این توافق نسبت به چند هفته پیش، گفت: اما این بدان معنا نیست که ما از تلاش دست کشیده‌ایم، به این معنا نیست که همه آن چه را که انجام شده است رها کردیم.

این در حالی است که «وندی شرمن»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در جریان یک برنامه زنده واشنگتن پست تاکید کرد که مذاکرات با ایران در حال حاضر در بن بست قرار دارد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی درباره ادعای خود گفت: ماه گذشته، اتحادیه اروپا که مذاکرات را برای احیای توافق هماهنگ می‌کرد، پیشنهاد نهایی را ارائه کرد و پاسخ ایران به توافق برای ما غیرقابل قبول بود.

او توضیح داد: خب، ما در بن بست هستیم به این معنا که ایران در آخرین دور مذاکرات پاسخی بسیار سختی به ما داده است، پاسخی که برای ما غیرقابل قبول است. ما پیامی درباره آنچه که معتقدیم ضروری است و عناصر حیاتی ارسال کرده ایم.

شرمن همچنین موضع دولت آمریکا را تکرار کرد و مدعی شد که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و گفت که معتقد است ورود مجدد به توافق بهترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

روز جمعه همچنین، «لیندا توماس گرینفیلد» سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که هیچ نشستی در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران هفته آینده در نیویورک برنامه ریزی نشده است. خبرگزاری رویترز به نقل از «لیندا توماس گرینفیلد» اعلام کرد که همچنین برنامه‌ای هم برای دیدار با روس‌ها در خلال برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد طراحی نشده است.

نماینده دائم روسیه در نهادهای بین المللی در وین پیشتر اعلام کرده بود که به نتیجه رسیدن مذاکرات حول احیای برجام منوط به اداره سیاسی کشورهای طرف توافق است.

«میخائیل اولیانوف» دوشنبه، با توجه به بهانه تراشی کشورهای غربی، در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر آورد: به واقع، هیچ موردی در پاسخ ایران وجود ندارد که بتواند مانعی جدی بر سر رسیدن به توافق باشد. حصول نتیجه در مذاکرات وین منحصراً به خواست سیاسی کشورهای شرکت کننده بستگی دارد.

کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که مواضع اخیر جمهوری اسلامی تردیدهای جدی را در مورد قصد این کشور در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای بوجود آورده است.

تروئیکای اروپایی صرف نظر از بدعهدهای مکرر خود در قبال تعهدات مندرج در برجام این ادعا را مطرح کردند که مواضع اخیر ایران با تعهدات بین المللی این کشور همخوانی ندارد!

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا