خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

نبرد با کرونا ادامه دارد/ دچار محاسبات اشتباه نشویم

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی در روزهای اخیر عنوان کرده، چشم اندازی از پایان همه گیری کووید ۱۹ متصور است، اظهار کرد: این ادعا بر اساس کاهش تعداد مرگ و میر کرونایی اعلام شده است.

وی افزود: تخمین‌ها در مطالعات گواه این است که از شروع واکسیناسیون علیه کرونا تا به امروز، از بیش از ۲۰ میلیون مرگ جلوگیری شده است.

ناجی تاکید کرد: در ۸ ماهه اول ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون نفر در جهان در اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وی، انتشار و سوبرداشت از برخی اخبار در شبکه‌های اجتماعی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: در کشور ما حتی به روزهای صفر کرونایی هم رسیده ایم ولی متأسفانه اعلام اخبار پایان کرونا منجر به کاهش رعایت پروتکل‌ها و یا در برخی موارد عدم واکسیناسیون شد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه افزایش موارد مبتلا به کرونا با کاهش رعایت پروتکل‌ها دور از تصور نیست، خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی پیش فرض‌هایی را اعلام کرده است به این شکل که صد درصد افراد با سن بالا و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و جمعیتی بالغ بر ۷۰ درصد در برابر بیماری واکسینه شوند.

ناجی با تاکید بر اینکه اعلام موارد سازمان جهانی بهداشت به معنی پایان کرونا نیست، تاکید کرد: برای دنیا فرصتی ایجاد شده و باید از آن به خوبی استفاده شود. اگر از این فرصت طلایی به درستی استفاده نکنیم با عدم اطمینان جامعه جهانی به گفته‌های سازمان بهداشت جهانی مواجه خواهیم شد.

وی از ضرورت اجرای سیاست‌های کنترلی به صورت دستورالعمل برای دولت‌ها خبر داد و گفت: واکسیناسیون، انجام تست‌های تشخیصی، استفاده از پروتکل‌های دارویی مناسب که منجر به درمان بهتر افراد شود، اعمال معیارهای مناسب کنترل بیماری در بیمارستان‌ها و سطح جامعه، جلوگیری از گردش و پخش اخبار گمراه کننده و افزایش مشارکت مردمی در کنترل بیماری اهمیت زیادی در کنترل کرونا دارد.

ناجی افزود: دسترسی مناسب به ابزارهای نجات دهنده جان در برابر کرونا می‌تواند این بیماری را به بیماری قابل کنترل با کاهش موارد مرگ و میر مبدل کند و چنانچه در این حوزه سهل انگاری شود پیش بینی می‌شود در اواخر پاییز با واریانت های جدید بیماری و پیک بزرگ‌تری مواجه شویم.

وی خاطرنشان کرد: تشویق مردم به واکسیناسیون در برابر کرونا و استفاده از ماسک در شرایط بحرانی خصوصاً در فضاهای بسته ضرورت دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا