خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ثبت روزانه ۲۰ نفر بستری ناشی از بیماری آنفلوانزا در زنجان

به گزارش خبرنگار مهر، مشهود تقی لو ظهر پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران، به روند افزایشی بیماری آنفلوانزا در استان زنجان اشاره کرد و گفت: این بیماری نسبت به کرونا و سرماخوردگی معمولی به صورت ناگهانی آغاز می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: این ویروس برخلاف سایر ویروس‌ها از جمله کرونا از طریق تماس فرد مبتلا از سطوح انتقال پیدا می‌کند، بنابراین باید شست‌وشوی مداوم دست‌ها جدی گرفته شود.

تقی لو از افزایش بستری تعداد بیماران مبتلا به آنفلوانزا نسبت به مبتلایان به کووید – ۱۹ خبر داد و افزود: افراد مبتلا به آنفلوانزا فاصله ۲ متری را از سایر افراد رعایت کنند و علاوه بر استفاده از ماسک و استراحت کامل تا زمان بهبودی، دستمال کاغذی استفاده شده را در سطل زباله درب‌دار برای پیشگیری از آلودگی بیشتر بیندازید و مصرف مایعات، سبزیجات تازه و ویتامین‌ها را نیز فراموش نکنند.

وی ادامه داد: واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های واجد شرایط مانند کادر بهداشت و درمان، کادر خانه‌های سالمندان، بیماران زمینه‌ای، زنان باردار و غیره به صورت رایگان موجود بوده و کسانی که بیش از سایر افراد در معرض ابتلاء به آنفلوانزا قرار دارند مانند بیماران قلبی عروقی، افراد دارای تنگی نفس و غیره می‌توانند واکسن‌های آنفلوانزا مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را از طریق داروخانه‌ها دریافت کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان در رابطه با موارد منع دریافت واکسن آنفلوانزا، گفت: افراد دارای حساسیت به تخم‌مرغ، واکسن آنفلوانزا و داروهای مشابه آنفلوانزا نباید این واکسن را دریافت کنند ولی افراد مبتلا به بیماری‌های ویروسی می‌توانند دو هفته بعد از بهبودی کامل این واکسن را دریافت کنند.

تقی لو با تمهیدات انجام شده اکنون کمبود حادی در زمینه سِرم در استان زنجان وجود ندارد و در زمینه دارو نیز نوع خاص دارو مانند آنتی‌بیوتیک در بخش شربتی و کورتون‌ها ممکن است نباشد ولی می‌توانند از نوع مشابه آن استفاده کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه استفاده بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک یکی از معضلات موجود است و مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری ویروسی تأثیری ندارد، ادامه داد: در بیماری سرماخوردگی نیز باید دوره بیماری طی شده و تنها درمان حمایتی انجام می‌شود و در بیماری ویروسی دوره بیماری باید طی شود تا بیمار بهبود پیدا کند.

تقی لو افزود: در بیماری آنفلوانزا در موارد خاصی از ضدویروس استفاده می‌شود، بنابراین باید در زمینه مصرف آنتی‌بیوتیک فرهنگ‌سازی شود تا مردم به پزشک برای دریافت آنتی‌بیوتیک اصرار نکنند.

وی ابراز داشت: این بیماری با درد بدن، تب بالا و لرزو سرفه‌های خلط دار، خود را نشان می‌دهد و به شدت از طریق سطوح قابل سرایت است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: بیماری آنفلوانزا حتی ریه‌های را هم گرفتار می‌کند و احتمال بدحال شدن بیمار وجود دارد.

تقی لو با بیان اینکه هر سال این بیماری از اواخر آبان یا آذر شیوع پیدا می‌کرد ولی، امسال آمار مبتلایان در مهرماه شدید و افزایش داشته استُ افزود: روزانه بیش از ۲۰ نفر به جمع بستری‌های ناشی از این بیماری در استان افزوده می‌شود.

وی از کاهش شدید استفاده از ماسک در مدارس استان زنجان خبر داد و ګفت: متأسفانه طبق بررسی‌های انجام شده، استفاده از ماسک در مدارس استان رو به کاهش بوده و طبق آمارهای موجود، استفاده از ماسک از اول تا ۱۴ مهرماه ۲۰ درصد، ۱۵ تا ۲۱ مهرماه ۹ درصد و از ۲۲ تا ۲۸ مهرماه به ۶ درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا