خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

داروی کاهش عوارض کرونای ایران‌ساخت ثبت جهانی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، رضا رمضانی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان درباره روند دریافت ثبت اختراع جهانی داروی سالیراویرا گفت: ثبت داخلی داروی سالیراویرا در سال گذشته انجام شده بود و مجوز داخلی مصرف آن نیز اخذ شد. برای این کار آزمایشات پری کلینیکال و کلینیکال انجام شد و پیش از آن نیز کد اخلاق و مجوز کلینیکال ترایال از دانشگاه علوم پزشکی ایران که شعبه سازمان جهانی مالکیت معنوی در ایران است، اخذ شد.

رمضانی گفت: برای ثبت اختراع جهانی با یک شرکت معتبر در اروپا قراردادی منعقد کردیم که به لحاظ حقوقی از ما دفاع کنند، زیرا بخش فنی ثبت اختراع، کاری بسیار طاقت فرسا و تخصصی است و برای انجام این کار نیازمند شرکتی با تجربه برای کمک به ما بودیم.

وی افزود: ایران در زمینه ثبت اختراع جهانی در بخش دارویی تجربه زیادی ندارد. برای همین، کار سیستمی بسیار گسترده‌ای انجام شد. حدود ۵۰ ثبت اختراع دارویی را مطالعه کردیم تا یک سیستم جامع اختراع دارویی را ایجاد کنیم و بعد از آن تمام مستندات خود را در آن جمع کرده و تحویل شرکت حقوقی خارجی دادیم.

رمضانی گفت: این چنین بود که ما توانستیم پالایش فنی خود برای ثبت اختراع سالیراویرا را انجام دهیم و در نهایت اختراع ما به ثبت رسید.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره اهمیت ثبت اختراع جهانی گفت: وقتی داروی اینچنینی تولید می شود، برای همکاری با مجموعه های بزرگ تولید در سطح جهانی، ابتدا داروی تولید شده باید ثبت اختراع شود و این کار هم نیازمند زمان و هزینه بسیار زیادی است.

رمضانی افزود: هدف ما برای تمام این تلاش ها همکاری با شرکت های بزرگ در تولید و پخش دارو در سطح جهانی بود. در این زمینه پس از ثبت اختراع با یک شرکت معتبر پخش دارو قرارداد بستیم و آنها نیز اعلام کردند اگر محصول ما در اروپا تولید شود مسئولیت پخش آن را به عهده می گیرند. خوشبختانه این موضوع در مراحل نهایی است و برای انجام این کار نیز در حال انجام اخذ مجوزهای مربوطه هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا