خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آیا سویه جدید کرونا واکسن گریز است

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید کریمی گفت: متأسفانه در حال حاضر کرونا در شرق و غرب دنیا تاخت و تاز می‌کند البته در ایران و کشورهای همسایه شرایط مطلوب است اما تضمینی وجود ندارد که درگیر موج جدید نشویم بنابراین باید دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کنیم.

وی با انتقاد از خطر سهل انگاری نسبت به استفاده از ماسک، افزود: مردم باید با استفاده از ماسک رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و افرادی که بیش از ۶ ماه از تزریق دوز یادآور آنها گذشته نسبت به تزریق آن اقدام کنند.

کریمی با یادآوری اینکه واکسن سازها در حال تولید واکسن بر پایه سویه های جدید هستند، ادامه داد: همه باید آماده مقابله با ورود موج احتمالی کرونا به کشور باشیم البته به دنبال ایجاد نگرانی در جامعه و اختلال در کسب و کارها نیستیم اما از سویی نباید سهل انگاری و ساده انگاری داشته باشیم زیرا در جهانی که با ارتباطات و رفت و آمدها مواجه هستیم ورود و انتقال ویروس به کشور هم وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت، یادآور شد: اینکه آیا همان موجی که در کشورهای آمریکا، اروپا و ژاپن تاخت و تاز می‌کند به ایران هم می‌رسد را نمی‌توان پیش بینی کرد زیرا استقبال مردم از واکسیناسیون، ایمنی خوبی را ایجاد کرده است.

وی افزود: شاهد انتشار اخباری هستیم که سویه جدید واکسن گریز است اما این موضوع مورد تأیید نیست البته نمی‌توان آن را به طور کلی انکار کرد و امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها، تزریق واکسن و استفاده از ماسک با مشکل اساسی مواجه نشویم.

کریمی در مورد برخی کمبودهای دارویی، گفت: داروهای کرونا به اندازه کافی موجود و کمبود آنتی بیوتیک ها هم از طریق واردات و افزایش تولید در حال جبران است و سازمان غذا و دارو هم اهتمام جدی را برای رفع کمبود سرم دارد و بر اساس اظهارات مسئولان مربوطه کمبود سرم و اقلام دارویی کاهش یافته است و قول دادند که تا دو ماه آینده شرایط و وضعیت بهبود یابد.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: آمادگی کامل در کشور از نظر وضعیت بیمارستانی و پزشکی برای مقابله با احتمال ورود سویه جدید به کشور وجود دارد و از نظر وضعیت دارو هم در زمینه کرونا مشکلی نداریم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا