خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

تب و تاب بیماران گلستان برای درمان/ کمبود پزشک متخصص مشکلی جدی

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: تغییر سبک زندگی و گسترش زندگی شهرنشینی در کنار تغییر عادات غذایی و البته حوادث مختلف، میزان ابتلاء به امراض و بیماری‌ها و آسیب دیدگی‌ها را افزایش داده و به همان نسبت نیاز جامعه به حضور اطباء و پزشکان افزایش یافته است.

محدودیت‌های خاص پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی و گروه‌های مرتبط با آن، ورود به این رشته‌ها را سخت کرده و از سوی دیگر تمرکز امکانات و فناوری و البته درآمد در شهرهای بزرگ کشور از جمله پایتخت سبب شده تا فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها ترجیح می‌دهند که برای طبابت و پزشکی به سراغ کلانشهرها بروند؛ موضوعی که در نتیجه آن شاهد کمبود پزشک به ویژه در سطح پزشک متخصص و فوق تخصص در استان‌ها هستیم.

یکی دیگر از مباحثی که سبب شده تا جمعیت پزشکان از متوسط و نرمال جهانی کمتر شده و دغدغه و مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کند، مهاجرت پزشکان به خارج از کشور است.

استان گلستان مانند سایر مناطق کشور از کمبود پزشک به ویژه پزشک متخصص و فوق تخصص رنج می‌برد و ساکنان این استان حتی برای گرفتن وقت ویزیت در برخی رشته‌های پزشکی باید تا چند ماه نوبت را تحمل کنند.

چشم پزشک، متخصص مغز و اعصاب، گوارش، زنان و امور نازایی و قلب از جمله گروه‌های پزشکی هستند که بیماران برای گرفتن نوبت با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان هستند.

هرچند در سال‌های اخیر میزان جذب دانشجو در رشته‌های پزشکی اندکی بهبود یافته اما خروجی و به طور دقیق خروجی آن در گلستان تناسبی با مهاجرت اطبای حاضر به سایر استان‌ها به ویژه تهران و خارج از کشور ندارد.

تب و تاب بیماران گلستان برای درمان/ کمبود پزشک متخصص بیداد می کند

نوبت ویزیت ندارند

یک شهروند گرگانی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: برای گرفتن نوبت متخصص ارتوپد با پرس و جو از نزدیکان به نام پزشکی رسیدیم و بنده با مطب ایشان تماس گرفتم و منشی وی به بنده اعلام کرد که یک ماه دیگر نوبت خواهد داد.

در گلستان در مجموع دولتی و خصوصی دو هزار و ۵۰۰ پزشک در همه بخش‌ها وجود دارد مریم دماوندی افزود: اوضاع در سایر مطب‌ها هم، چنین بوده و اکثر پزشکان متخصص نوبت ویزیت نداشتند.

وی گفت: پزشک متخصص در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی هم یافت نمی‌شود وگرنه به آنها مراجعه می‌کردیم.

دماوندی با اشاره به شلوغی مطب‌ها ادامه داد: اگر مورد اورژانسی و اضطراری پیش بیاید مردم چه باید بکنند؟ کما اینکه بنده در مطب بوده و منشی‌ها بیماران بسیاری را برمی گردانند.

این شهروند گرگانی بیان کرد: در اوج کرونا هم متخصص عفونی، کودکان و حتی پزشک عمومی یافت نمی‌شد و باید چندین روز و ساعت در انتظار نوبت پزشک معطل می‌ماندیم.

اوضاع در شهرستان‌های دیگر بغرنج‌تر از مرکز استان بوده و مناطق مرزی هم محروم از پزشک متخصص هستند و گاهی در هفته یک پزشک به این مناطق مراجعه می‌کند.

۱۲.۳ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در گلستان وجود دارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: کمبود پزشک یک مسئله کشوری بوده و گلستان هم از این امر متأثر است.

تب و تاب بیماران گلستان برای درمان/ کمبود پزشک متخصص بیداد می کند

محمد مهدی زرگران افزود: در ازای هر ۱۰ نفر هزار جمعیت طبق استانداردهای بین‌المللی باید ۲۳ پزشک داشته باشیم اما این عدد در کشور ۱۱.۲ (نصف میزان بین‌المللی و متوسط جهانی) بوده و در استان به ۱۲.۳ می‌رسد که اندکی از میانگین کشوری بالاتر ولی نسبت به استانداردها عقب هستیم.

وی اضافه کرد: این عدد در تهران ۳۵ نفر بوده که نشان می‌دهد تمرکز پزشک در پایتخت است و بیانگر آن بوده که استان‌ها هرچه محروم‌تر باشند، بیشتر دچار کمبود پزشک خواهند بود.

زرگران با اشاره به شلوغی مطب‌ها، هم گفت: این امر نشان می‌دهد که کمبود پزشک در بخش خصوصی هم وجود دارد.

وی توضیح داد: یکی از عمده دلایل کمبود پزشک مهاجرت نیروی انسانی به خارج از کشور است؛ ما هر اندازه نیرو تربیت کرده و آموزش می‌دهیم زمانی که به تجربه قابل قبولی می‌رسد به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و اگر رصد شود مشاهده می‌شود که به اندازه ورودی پزشک، خروجی داریم.

زرگران بیان کرد: این امر باعث شده سرمایه‌های انسانی از کشور خارج شوند زیرا در کشورهای دیگر دستمزدهای بالاتری به آنها پیشنهاد می‌شود.

تفاوت دستمزدها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: طبق آمارها میزان ویزیت در افغانستان ۴۴ دلار، در پاکستان ۳۰ دلار، در عراق ۸۰ دلار و در کویت ۱۱۰ دلار است اما آنچه که در بخش خصوصی کشور به عنوان ویزیت پرداخت می‌کنیم حدود ۲.۵ دلار است لذا بین دستمزدها و تعرفه‌های کشور و خارج از کشور فاصله زیادی وجود دارد.

تب و تاب بیماران گلستان برای درمان/ کمبود پزشک متخصص بیداد می کند

وی افزود: با اینکه این کشورها ثروتمند هم نیستند اما تعرفه‌های پزشکی با هم تفاوت فاحشی دارند و همین دلیل باعث شده که همکاران ما در بخش‌های مختلف پزشکی و نیروهای متخصص به خارج از کشور مهاجرت کنند.

زرگران از درآمد ۷۰ میلیونی در کشور و ۶۰۰ میلیونی در خارج از کشور در بخش جراحی قلب خبر داد و گفت: ما نمی‌توانیم این مبالغ را در بخش دولتی پرداخت کنیم در نتیجه متخصصان به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و سال به سال هم به این اعداد افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: در مجموع در گلستان هزار و ۲۰۰ پزشک متخصص اعم از بخش دولتی و خصوصی در همه رشته‌ها فعالیت می‌کنند.

زرگران با بیان اینکه در استان ۶۰۰ پزشک عمومی، شامل خانواده، اورژانس و مطب دار بخش خصوصی داریم، اضافه کرد: همچنین ۹۵ پزشک فوق تخصص در گلستان فعال هستند و در مجموع تعداد کل پزشکان دندانپزشکان و متخصصان به دو هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسد.

طبق گفته وی بیشترین کمبود هم اکنون در بخش دولتی مربوط به متخصص بیهوشی، قلب جراح و متخصص نورولوژی (مغز و اعصاب) است.

مراجعه بیماران به مشهد و تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم چندی پیش در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود: مهم‌ترین چالش علوم پزشکی گلستان، کمبود نیروی متخصص و فوق تخصص است که این مسئله در کشور هم حکمفرما است.

سعید گل فیروزی توضیح داد که به لحاظ جذب نیروی متخصص یک بار در سال امکان فراخوان وجود دارد و تلاش کردیم بخشی از مشکلات را با استفاده از فراخوان‌ها و غیره تأمین کنیم.

وی بیان کرد: گلستان قطب سرطان بوده و تعداد جراحان سرطان در گلستان اندک است و بسیاری از بیماران مجبور هستند به شهرهای تهران و مشهد مراجعه کنند.

گل فیروزی گفت: در بخش دولتی تنها چهار فوق تخصص قلب داشته و تلاش می‌کنیم که وضعیت را پایدار نگه داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، کمبود پزشک در گلستان امری ملموس بوده که باید برای حل این مشکل برنامه‌ریزی کرد، البته بخشی از مشکلات به سیاست گذاری‌های وزارتخانه مذکور بر می‌گردد که باید با تصمیمات درست مانع از مهاجرت نیروهای متخصص شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا