خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آسیب اندام ها در پی ابتلا به کووید ۱۹ تا مدت ها باقی می ماند

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید محققان بریتانیایی نشان می‌دهد که از هر ۱۰ بیمار مبتلا به کووید، ۶ نفر یک سال پس از تشخیص اولیه کووید، به نوعی از اختلال خفیف اندام که گاهی اوقات شامل بیش از یک عضو می‌شود مبتلا هستند که منجر به بروز ترکیبی از مشکلات تنفسی، اختلال روانی و کیفیت پایین زندگی می‌شود.

اکثر این بیماران در ابتدا با علائم جدی کووید در بیمارستان بستری نشده بودند.

«آمیتاوا بانرجی»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه کالج لندن، می‌گوید: «ما می‌دانیم افرادی که در ابتدا با کووید در بیمارستان بستری شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری‌های مزمن جدید مانند دیابت و نرخ بالاتر بیماری قلبی هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اما آنچه در مورد مطالعه ما مهم است این است که عمدتاً شامل بیمارانی می‌شود که هرگز به خاطر کووید در بیمارستان بستری نشده اند. بیماری اولیه آنها هرگز به اندازه کافی شدید نبوده است.»

به طور متوسط ۶ ماه پس از تشخیص اولیه کووید، ۳۸ درصد از بیماران مورد مطالعه دچار تنگی نفس شدید بودند. ۴۸ درصد در زمینه تفکر واضح مشکل داشتند و ۵۷ درصد کیفیت زندگی شأن نزول کرده بود.

برای این مطالعه، هر یک از شرکت‌کنندگان تقریباً شش ماه پس از تشخیص اولیه کووید، اسکن MRI چند عضوی بدن خود را انجام دادند.

اسکن‌ها نشان داد که ۶۲ درصد دارای نوعی اختلال خفیف اندام هستند که به طور مختلف قلب، کبد، کلیه یا طحال را درگیر می‌کند.

این بیماران بعد از یک سال دومین اسکن MRI را گرفتند. در آن مرحله، علائم آنها تا حدودی برطرف شده بود، اگرچه ۳۰ درصد هنوز مشکلات تنفسی داشتند. ۳۸ درصد همچنان مشکلات فکری و حافظه داشتند و ۴۵ درصد کاهش کیفیت زندگی را گزارش کردند.

حدود ۵۹ درصد همچنان دچار اختلال تک اندامی بودند و ۲۷ درصد پس از یک سال دچار اختلال چند عضوی بودند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا