خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۳ شهر استان مرکزی در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر، علی علیمحمدی با اشاره به روند صعودی بیماری در روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته اظهار داشت: از ۳۹ بیمار مثبت کرونایی شناسایی شده در سطح استان در روز ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۶ مورد در مراکز درمانی بستری و ۲۳ مورد نیز به صورت سرپایی درمان شدند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۸۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی سراسر استان مرکزی بستری هستند، افزود: خوشبختانه حال عمومی بیماران مساعد است و تحت درمان قرار دارند.

این مقام مسئول در علوم پزشکی اراک در مورد وضعیت بیماری از لحاظ رنگ بندی کرونایی گفت: در موج جدید، رنگ بندی کرونایی ارزش قضاوتی چندانی ندارد و صرفا به عنوان هشدار مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که بر اساس پروتکل‌های بهداشتی چنانچه شهری در وضعیت قرمز کرونایی قرار گیرد، باید محدودیت‌هایی که در پیک‌های قبلی کرونایی اعمال می‌شد، در مورد این شهر اجرایی شود.

وی تصریح کرد: در مفهوم رنگ‌بندی کرونایی باید به موازات رنگ اعلام شده، دستورالعمل‌های هوشمند اجرایی شود اما چون شدت درگیری بیماری بالا نیست بر این اساس شرایط رنگ بندی از لحاظ محدودیت‌هایی نظیر دورکاری ادارات، تعطیلی مدارس، ممنوعیت تجمعات و … به مفهوم گذشته اجرا نمی‌شود.

وی گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر شهرهای اراک و آشتیان در وضعیت رنگ‌بندی نارنجی، شهرهای تفرش، فراهان و دلیجان در شرایط قرمز کرونایی و بقیه شهرهای استان به حالت زرد درآمده‌اند.

علیمحمدی همچنین گفت: متأسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در شهرستان اراک جان خود را از دست داد.

وی خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه در محیط‌های بسته و دورهمی‌های نوروزی شد و افزود: استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تهویه هوا در دورهمی‌ها و میهمانی‌های نوروزی و ماه مبارک رمضان توصیه می‌شود.

معاون بهداشتی علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه جنس ویروس کرونا در موج جدید خوش خیم است، افزود: نوع جنس ویروس موجب شده که شدت درگیری بیماری خیلی بالا نباشد و راه‌های تحتانی دستگاه تنفسی درگیر نشده و بیشتر راه‌های فوقانی درگیر می‌شود. اگر ویروس مانند پیک‌های گذشته رفتار می‌کرد آمار بستری و فوتی افزایش قابل توجهی داشت.

وی تاکید کرد: افرادی که بیش از ۶ ماه از دریافت آخرین واکسن آنها گذشته است نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند تا ایمنی بدن خود را در برابر این بیماری افزایش دهند.

وی تصریح کرد: تکمیل واکسیناسیون و تزریق دُز یادآور و نیز رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایطی که شاهد مسافرت‌های نوروزی و دورهمی‌های خانوادگی هستیم ضرورت دو چندان دارد و نباید اجازه داد ویروس از این شرایط برای جولان بیشتر استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا