خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آیا کرونا به سرنوشت آنفلوانزا دچار خواهد شد

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم فقیه لو، به روند افزایشی بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: یکی از عواملی که منجر به روند افزایش عفونت‌های تنفسی می‌شود ازدحام جمعیت و تردد در اماکن شلوغ است.

به گفته این ویروس شناس، در دو سال اخیر بعد از تعطیلات نوروزی موارد ابتلاء به کرونا افزایش پیدا کرده است.

فقیه لو با تاکید بر اینکه کرونا هنوز تمام نشده، خاطرنشان کرد: ویروس کرونا همچنان در چرخش است و ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای قطع چرخش ویروس مثل پوشیدن ماسک، شست‌و شوی دست‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید همچنان رعایت شود.

این متخصص ویروس‌شناسی پزشکی با بیان اینکه در فصل‌های گرم‌تر سال نیز شاهد پیک کرونا بوده‌ایم، گفت: این موضوع در مورد ویروس نوظهوری که هنوز ایمنی کافی ایجاد نکرده متصور است.

وی نسبت به استفاده خودسرانه از دارو در صورت علامت دار شدن خصوصاً در کودکان و گروه‌های حساس هشدار داد و گفت: استفاده از دارو خصوصاً آنتی بیوتیک باید با تجویز پزشک متخصص انجام شود چون استفاده از برخی آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند شرایط بیماری را وخیم‌تر کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآوری کرد: اگر نیاز به دارو دارید باید حتماً با تجویز و معاینه پزشک متخصص دارو مصرف شود ضمن این‌که بنا به تشخیص پزشک آنتی‌بیوتیک مؤثر استفاده می‌شود.

فقیه لو افزود: ویروس فعلی کرونا که بیشتر در چرخش است قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و با نشانه‌هایی مثل گلودرد، سردرد و سرفه بروز می‌کند.

وی تاکید کرد: از دست دادن و روبوسی اکیداً خودداری کنید، حتماً در فضاهای بسته از ماسک استفاده کنید، به صورت مکرر دست‌ها را بشویید، حواسمان به واکسیناسیون به‎ موقع گروه‌های پرخطر باشد و اگر فردی علامت‌دار شد خود قرنطینگی را جدی بگیرد.

این متخصص ویروس‌شناسی پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا کرونا هم می‌تواند سرنوشتی مثل آنفلوانزا داشته باشد و به ویروس فصلی تبدیل شود، گفت: معمولاً ویروس‌های تنفسی از الگوی اپیدمیولوژی یکسان تبعیت می‌کنند، در مورد آنفلوانزا در نواحی معتدل پیک عفونت در پاییز و زمستان است و در نواحی گرمسیری در کل فصل سال، به نظر می‌رسد ویروس کرونا نیز آرام آرام از این روند تبعیت کند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا