خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

تداوم علائم طولانی کووید در ۲۰ درصد کودکان تا ماه ها بعد از ابتلا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، بررسی ۳۱ مطالعه بین‌المللی نشان داد که بیش از ۱۶ درصد از کودکان و نوجوانان مبتلا به کووید حداقل سه ماه بعد مشکلاتی مانند گلودرد، تب‌های مداوم، خستگی و ضعف عضلانی داشتند.

کارشناسان می‌گویند این یافته‌ها به چگونگی تأثیر کووید روی بچه‌ها در بلندمدت اضافه می‌کند.

به گفته آنها، آنچه واضح است این است که کودکان ممکن است دچار علائم طولانی مدت کووید مبتلا شوند، و این یک اتفاق نادر نیست.

«ذوالفقار بوتا»، محقق ارشد مرکز سلامت جهانی کودکان در بیمارستان کودکان تورنتو، گفت: «این یک عفونت بی اهمیت نیست. ما باید آن را جدی بگیریم.»

با گذشت بیش از سه سال از شروع همه‌گیری، کووید طولانی مدت یک راز باقی مانده است و اثرات آن بر کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بوتا گفت: «اگرچه نمی‌توان دقیقاً گفت که چند درصد از کودکان به کووید طولانی مبتلا می‌شوند، شواهد نشان می‌دهد که این رقم بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. بنابراین یافته‌های جدید با آن همخوانی دارد.»

وی خاطرنشان کرد: «این مسئله واقعاً نگران کننده است، زیرا تعداد بسیار زیادی از بچه‌ها دچار این عارضه هستند. فکر نمی‌کنم بیشتر مردم حتی بدانند که بچه‌ها برای مدت طولانی مبتلا به کووید می‌شوند.»

محققان هنوز در حال تلاش برای درک بیولوژی زمینه‌ای کووید طولانی هستند؛ اینکه آیا علائم ناشی از ویروس، در بدن پایدار است. و مشخص نیست که چرا برخی از کودکان، و نه همه، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

به گفته تیم بوتا، شایع‌ترین علائم، گلودرد و تب مداوم، خستگی، مشکلات خواب و ضعف عضلانی بود. اما کودکان – مانند بزرگسالان مبتلا به کووید طولانی مدت – دارای مجموعه‌ای از مشکلات دیگر از جمله سردرد، تنگی نفس و علائم گوارشی مانند اسهال و درد شکم بودند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا