خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پاسداشت ایثار و مجاهدت‌های مدافعان سلامت و رونمایی از کتاب «قهوه تلخ در مرصاد» پیش از ظهر امروز شنبه ۲۸ بهمن با حضور حسین صمدی نیا رییس بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج)، گلعلی بابایی دبیر علمی جایزه جلال آل احمد و نویسنده ادبیات پایداری، حسن ابوالقاسمی ریاست دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج)، مهدی عجم نویسنده کتاب قهوه تلخ در مرصاد و خانواده شهدای مدافع سلامت در سالن باقرالعلوم بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) برگزار شد.

در مراسم مذکور خانواده شهدای مدافع سلامت بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) تجلیل شدند.

صمدی نیا در ابتدای این مراسم گفت: در زمان کرونا به خصوص روزهای ابتدایی این بیماری، امکان تامین لباس یکبار مصرف و ماسک وجود نداشت، از مراجع ذی‌ربط هم که پیگیری می‌کردیم به تعداد کافی ماسک و لباس یکبارمصرف نداشتند، مجموعه‌ای در بیمارستان برای تولید ماسک و لباس یکبارمصرف شکل گرفت. این ماسک‌ها و لباس‌ها با روش‌های کاملاً علمی تولید می‌شد که مورد تایید تمام مراجع نیز بود. این روش‌های علمی مورد توجه همه مراجع و حتی کشورهای خارجی قرارگرفت.

وی افزود: در این بیمارستان ۵۰۰ تخت در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت. تنها مجموعه دانشگاهی بودیم که توانستیم واکسن نورا را تولید کنیم. روزانه ۷۰۰_۸۰۰ بیمار کرونایی در آزمایشگاه مورد پذیرش قرار می‌گرفتند.

رییس بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) در ادامه سخنان خود گفت: مقام معظم رهبری که فرمودند:«همه مردم نقش آفرینی کنند.»جمعی از فرماندهان دفاع مقدس به ما مراجعه کردند، گفتند:«ما آب هویجی به شما بدیم مشکلی داره؟» گفتیم:«نه.»به بیمارستان آمدند و در طبقه ۱۱ آب میوه تازه تهیه می‌کردند و به بچه های کادر درمان می‌دادند. اگرچه در دوران دفاع مقدس از این بیمارستان شهیدی تقدیم نشد اما در دوران کرونا ۷ شهید تقدیم شد.

مجاهدت های کادر درمان تاریخ پر افتخاری را برای ایران رقم زد

بابایی از سخنرانان دیگر در ادامه این مراسم گفت: مجاهدت‌های کادر درمان در ایام بیماری کرونا تاریخ پرافتخاری را برای جامعه پزشکی ایران رقم زد. کتاب قهوه تلخ در مرصاد گویای اتفاقات و خاطرات کادر درمان است. ادبیات از دل یک سری اتفاقات از جمله انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ جهانی اول در می‌آید. همه این اتفاقات بستری برای خلق آثار ادبی و هنری هستند. ادبیات غذای روح ملل است. ادبیات می‌تواند چاشنی زندگی باشد تا بدانیم در کجا زندگی می‌کنیم و چه چیزی را پشت سر گذاشته‌ایم.

وی افزود: این کتاب به روح عبدالله عرب نجفی، محمدرضا شعبانی، بهروز مشتاقی و رضانادری از شهدای عملیات مرصاد تقدیم شده است. کتاب مورد اشاره شش فصل دارد که نام‌های آن به ترتیب عبارتند از پرستاران فرشته‌هایی با بال‌های نامریی، پزشکان سپیدپوشان سرخ اندیش، تصویربرداران سی تی اسکن مجاهدان خاموش سلامت، متخصصان آزمایشگاه ویروس شناسی نگهبانان گمنام سلامت، خدماتی‌های نازنین و بچه‌های گل انتظامات.

این نویسنده ادبیات پایداری در ادامه سخنان خود گفت: شیرین صفوی، مهدی صادقی، احمد داستانی، علی فعال، قدرت تقی زاده و رضا غضنفرپور از شهدای مدافع سلامت بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) هستند.

ابوالقاسمی از سخنرانان این مراسم گفت: کرونا همه معادلات ما را به هم ریخت. لحظه به لحظه کرونا برای ما خاطره تلخ و شیرین است. همه ما وظیفه داریم این خاطرات را برای نسل آینده در حوزه بین الملل و داخلی ثبت و ضبط کنیم.

مجاهدت های کادر درمان تاریخ پر افتخاری را برای ایران رقم زد

عجم در پایان این مراسم گفت: کلید اول کرونا تشخیص ماجرا بود. شخصی که با سرفه‌های زیاد مراجعه می‌کرد باید تشخیص می‌دادیم به کرونا مبتلا شده است یا خیر؟ در عملیات مرصاد در ۵ مرداد ۱۳۶۷ تشخیص نقش کلیدی داشت. منافقین لباس‌های رزمندگان و بسیجیان ما را پوشیده بودند و فارسی حرف می‌زدند، تشخیص خودی از ناخودی سخت بود. بعضی از یگان‌ها یکدیگر را کتک می‌زدند. تشخیص در عملیات مرصاد و کرونا مشترک است. به همین دلیل نام کتاب را قهوه تلخ در مرصاد انتخاب کردم.

وی افزود: در آستانه پنجمین سال شروع کرونا در ایران قرار داریم. ۴ سال تمام گذشته است، کتاب‌هایی که در این حوزه منتشر شده کمتر از ۱۰ جلد است. این تاسف‌بار است‌. ۳۰۰ شهید پزشک و کمک بهیار تقدیم کرده‌ایم. در بیان خاطرات و مجاهدت‌های این عزیزان کم کاری شده است. باید قلم‌ها بیشتر به حرکت دربیایند و بنویسند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا